Poslanci by na schôdzi mali prerokovávať tri vládne návrhy zákonov, ktoré majú byť v skrátenom režime a zaoberať sa budú aj Istanbulským dohovorom.

___________________________________________________________________________

Otvorenie mimoriadnej schôdze pléna považuje podpredseda Národnej rady (NR) SR Béla Bugár (Most-Híd) za frašku. Nerozumie tomu, prečo opoziční nezaradení poslanci podporili jej otvorenie. Bugár si myslí, že obštrukcie budú pokračovať aj v stredu (19. 2.), kedy má schôdza pokračovať. Prerušená bola pre obštrukcie nezaradených poslancov.

Beblavý nevylúčil, že v blokovaní budú pokračovať aj v stredu. "Náš protest a naša snaha sa v tejto chvíli nekončí," povedal po prerušení mimoriadnej schôdze. Dodal, že trvajú na tom, že schôdza bola zvolaná nezákonne.

Predseda mimoparlamentnej Demokratickej strany Michal Kravčík žiada nezaradených poslancov okolo Ľubomíra Galka, aby odišli z kandidátky. Dôvodom je, že umožnili otvorenie parlamentnej schôdze. Galko krok poslancov odôvodnil tým, že chcel v rozprave vyjadriť svoj názor na jednotlivé návrhy. Informovali o tom na sociálnej sieti.

___________________________________________________________________________

13:50 Andrej Danko nakoniec schôdzu prerušil, bude pokračovať zajtra. Náš ONLINE z chôdze bol ukončený. 

13:40 Kotleba mal údajne po ceste na parlamentnú schôdzu dopravnú nehodu. Nahrali o tom aj video na Facebook, podľa ktorého sa nikto nezranil.

13:35 Mimoriadna schôdza parlamentu bola otvorená len vďaka tomu, že sa prezentovali piati odídenci zo SaS okolo Ľubomíra Galka. Na úvod schôdze sa prezentovali ako prítomní Galko, Natália Blahová, Vladimír Sloboda, Renáta Kaščáková a Jozef Rajtár.

13:13 Po niekoľkých minútach však musel Danko rokovanie prerušiť. Dôvodom sú nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého, ktorí na rečnícky pult priniesli tortu a nechcú ju zo sály vyniesť. Danko podotkol, že takéto konanie "nie je hodné poslanca a duplom nie predsedu strany a je v rozpore s rokovacím poriadkom.

Beblavý žiadal o prednesenie procedurálneho návrhu, Danko to však neumožnil. Beblavý chcel vysvetliť, prečo tortu do pléna priniesol. Novinárom pred rokovaním vysvetlil, že ide o svadobnú tortu budúcej koalície zloženej zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

Danko ich nakoniec vykázal z rokovacej sály a dal im absenciu. Urobil tak po opakovaných výzvach, aby prestali schôdzu blokovať a rešpektovali rokovací poriadok. Zároveň zvolal poslanecké grémium.

13:07 Poslankyňa Graussova z ĽSNS na začiatku požiadala, aby sa na konci mohli všetci politici kresťania pomodliť. Vzľadom na to, že to nebol procedurálny návrh, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) o tom hlasovať nedal.

13:05 Šéf parlamentu otvoril mimoriadnu schôdzu.

Mohlo by vás zaujímať: