Protest sledujeme online

19:10- Podľa odhadov organizátorov sa na proteste zúčastnilo okolo 5 000 ľudí.

19:09- „Zodpovednosť je nás všetkých. Váš hlas, ktorý z námestia odvolal Fica, Kaliňáka, Gašpara, musí byť ten, čo v roku 2020 odvolá celu súčasnú koalíciu,” hovorí organizátorka Karolína Farská. Protest sa pomaly blíži ku koncu. Slovenskú hymnu už spieva bratislavskému publiku Juraj Benetin z kapely Korben Dallas.

19:01- Medzi rečníkov prišiel aj Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N. "Za Ficovej éry sme sa stali mafiánskym štátom. Ale pozor, dozvedeli sme sa, že sú slušní ľudia na polícii, prokuratúre aj v politike.“

18:55 Na pódiu vystúpil aj slovenský profesor a psychiater Jozef Hašto. Spomína, ako pomáhal Hedvige Malinovej. „Vtedy som si uvedomil, že politici sú gauneri a správajú sa ako zloduchovia,” znejú jeho slová. „Pamiatka Jána a Martiny nech nám pripomína dôležitosť našich hodnôt.“ 

Psychiater Jozef Hašto
Psychiater Jozef Hašto
Zdroj: dna

18:52- „Stávate sa nepohodlní, ak hľadáte pravdu. Zlo nás pripravilo o našich anjelov. Prosím, neprestaňme sa zaujímať a podporovať vyšetrovateľov, novinárov a všetkým, kto sa stavia proti špinavej chobotnici. Sme to dlžní Jánovi a Martine, sme to dlžní sami sebe. Pravdu nezastrelia,"zneli slová z listu od Kuciakovcov.

18:45-  Na pódium prišli aj slovenskí herci na čele s Táňou Pauhofovou, aby prečítali list od súrodencov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.  "Je načase, aby sa besnenie za peniazmi skončilo."

18:40- Začína hrať skupina Korben Dallas.

Korben Dallas
Korben Dallas
Zdroj: dna

18:37-  Na pódiu sa ukázal aj zástupca klimatických protestov Jakub Hrbaň. „Budúcnosť ľudstva je neistá. Bojujeme za to, aby sme nejakú mali.”

18:36 - Po Tormovej prebral slovo Kemka. Slovensko nazval uneseným štátom a spravodlivosť označil za znásilnenú. Pellegriniho prirovnal k bábke, ktorá je väčšia, ako sme si mysleli. „Vidíme im na prsty tak, ako sme im videli, keď nám za premiéra vnútili Pellegriniho," pokračuje v príhovore Kemka. „Nemáme threemu, nemáme strach a vydržíme!“ 

18:33 - "Prišla som sa poďakovať, že to nevzdávame a zaujímate sa o krajinu a že vám to nie je jedno. My nedovolíme, aby sa zabudlo na to, čo sa stalo. Nebyť ticho má význam," prihovorila sa demonštrantom Tormová.

18:31 - Na pódium prišla aj herečka Kristína Tormová a Juraj Kemka.

Juraj Kemka a Kristína Tormová
Juraj Kemka a Kristína Tormová
Zdroj: dna

18:25 - Iniciatíva zdôrazňuje problémy učiteľov a zdravotných sestier. "Prejavy choroby sú možno rôzne, ale trpíme na spoločnú diagnózu. Voliť môžeme len raz za 4 roky."

18:22- Organizátori ďalej vyzvali špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika k rezignácii. „Dušan Kováčik, toto je pre vás, odstúpte," vyzvala ho Karolína Farská.  „Vyšetrovatelia a prokurátori nám vrátili nádej, ale nie je vyhraté. Kočner bol podľa správ napojený na politikov a súdnictvo.“

18:05- Organizátori protestu v úvode príhovoru spomenuli aj stožiar Andreja Danka, označili ho za národný vtip a dodali aj to, že máme funkčný stĺp, ale nefunkčný ústavnú súd. „Žiadame spravodlivosť a trest pre objednávateľov vraždy. Vyšetrovatelia musia mať voľné ruky, zišli sme sa tu preto, aby sme im ukázali obrovskú podporu. Vražda nie je vyšetrená a vláda je nedôveryhodná.“

18:01 - Na pódium prišli organizátorky Karolína Farská, Eva Lavríková a tlmočník do znakovej reči Dušan Kováčik.

17:58 - Počasie je priaznivé a Námestie Slobody sa pomaly začína plniť ľuďmi.

Námestie Slobody sa začína plniť
Námestie Slobody sa začína plniť
Zdroj: dna

Požiadavky protestu

Požiadavky sú stále tie isté.  "Od začiatku máme dve požiadavky: dôkladné vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a káuz s tým súvisiacich, a nová, dôveryhodná vláda. Vyšetrovanie napreduje, no zároveň na povrch vyplávalo množstvo špiny. Veríme však, že ide o očistný proces, v ktorom máme svoje miesto aj my, občania. Našou úlohou je povzbudiť všetkých poctivých vyšetrovateľov, prokurátorov, policajtov a novinárov, bez ktorých by toto nebolo možné. Stále pribúdajúce kauzy týkajúce sa ľudí na najvyšších postoch otriasajú dôverou ľudí v štát a my musíme dať najavo, že si ho nenecháme ukradnúť," napísala pre Plus Jeden Deň nová hovorkyňa hnutia Za slušné Slovensko (ZSS) Eva Lavríková. Na proteste sa bude čítať list rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka (†27). 

V Bratislave vystúpia aj známi umelci ako napríklad Juraj Kemka, Kristína Tormová, Matúš Kostolný, Štefan Hríb, Jozef Hašto a Korben Dallas. Obvinenia na politikov odmietajú. (ZSS nikdy nespolupracovalo a ani nespolupracuje so žiadnou z politických strán. Naše aktivity a pôsobenie majú nadstranícky charakter," vysvetľuje hovorkyňa.