Fico je spolu s Kaliňákom, Gašparom a podnikateľom Norbertom Bödörom obvinený v kauze Súmrak. Nezákonným spôsobom sa mali dostávať k materiálom, vďaka ktorým potom Fico na brífingoch kompromitoval svojich politických oponentov. Šéf Smeru je obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Para je obvinený v kauze Kaifáš za snahu o diskreditáciu prokurátora Vasiľa Špirka.

Strana Smer, jej nominanti a právnici sa ale bránia a tvrdia, že vyšetrovatelia a prokurátori postupujú nezákonne. Trojnásobný premiér dokonca pred pár týždňami podal na generálnej prokuratúre trestné oznámenie. „Z odposluchov je zrejmé, že tam jeden z NAKA hovorí, ako treba robiť na Pellegrinim a Ficovi,“ povedal vtedy šéf Smeru s tým, že podáva trestné oznámenie na vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a sudcov, ktorí sa mali podľa neho dopustiť sabotáže.

Tlačová beseda po skončení výsluchu Fica na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky:

Fico na úvod brífingu povedal, že bol vypovedať na generálnej prokuratúre ohľadom nahrávky, ktorú pustil na nedávnom tlačovej besede. Na nahrávke bol vraj rozhovor medzi prokurátormi Repom a Šúrekom: „Nahrávkami bolo dokázané, že Kučerku vydierali a snažili sa zahladiť stopy po svojej aktivite.“ Šéf Smeru prezradil aj to, že dnes podali na generálnej prokuratúre ďalšie trestné oznámenie, ku ktorému sa chce vrátiť k záveru brífingu. „Dnes som bol vypovedať k ďalším veciam,“ povedal Fico s tým, že ide pustiť nové nahrávky, ku ktorým sa so spoluobvinenými dostali.

Repa mal podľa Fica povedať obvinenému Kučerkovi: „Takto, zajtra civil, jasné? To ti aj Lajo (Ľudovít Makó, poznámka redakcie) odkazuje.“ Kučerka mu mal odpovedať kladne, na čo mu vraj prokurátor odvetil: „Lajo potom povedal, že sa o teba postará.“ Podľa Fica bol prokurátor Repa iba hovorcom kajúcnika Ľudovíta Makóa, ktorý vraj dostáva obrovské štátne zákazky cez svoju firmu.

Šéf Smeru prešil k ďalšiemu spolupracujúcemu svedkovi a bývalému riaditeľovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodník. „Zajtra idem vypovedať, všetko Lipšic dohodol so Šúrekom. Mňa nebudú brať. Prinajhoršom skončím s podmienkou,“ povedal vraj Slobodník na nahrávke. Podľa Fica má nahrávka pochádzať z doby, kedy bol Lipšic Slobodníkov obhajca. „Lipšic mal vplyv na Úrade špeciálnej prokuratúry,“ dodal Fico.

„Ráno na deviatu mám byť na výsluchu. Ja si neviem spomenúť na nejaké konkrétne veci. Nehovorte toto nikomu. Tuto keby si mi niečo svojimi slovami poslal,“ mal podľa Fica povedať Slobodník deň pred svojim vypočutím. Šéf Smeru povedal k nahrávke svoj názor: „Slobodník sa stretáva s dvomi policajtami. Táto nahrávka potvrdzuje, že ani len netuší, čo má povedať. Rozhodol sa preto, že začne pýtať od policajtov, aby mu poslali čo má povedať.“

„Podal som trestné oznámenie ktoré sa týka kajúcnikov. Máme medzi obhajcami ľudí, ktorí spolupracujú s OČTK. Tí chcú vybaviť pre svojich klientov čo najlepšie výhody a na to potrebujú financie. Máme tu kajúncika Suchobu, ktorý zaplatil dvom advokátom Valkovej a Ivanovičovi dohromady 500-tisíc eur. Z nich urobili nelegálny cash. Nakúpili obrovské množstvo strieborných mincí. Takmer 500-tisíc eur odchádza od advokátov do firmy a tá ich vyberá v 10-tisícových sumách. Suchoba zaplatí 500-tisíc za právne služby. Za čo?,“ pýta sa Fico s tým, že Suchoba spolupracuje s políciou a teda sú úkony pre právnych zástupcov nenáročné. Fico vraj dnes na generálnu prokuratúru priniesol aj ďalšie dôkazy o toku peňazí, ktoré išli od Suchobu k jeho obhajcom. „Kde končí ten cash?,“ pýta sa Fico.

„Oni sa sami priznali. Počuli ste prokurátora, ako Kučerkovi odkazuje od Laja. A potom ho donútili podpísať dokument, že sa to nestalo. Tým sa usvedčili,“ povedal Kaliňák.

Prečítajte si tiež: