SOŠ Stará Turá

Úspešná škola: SOŠ v Starej Turej.
Úspešná škola: SOŠ v Starej Turej.
Zdroj: archív

Tajomstvo úspechu Strednej odbornej školy v Starej Turej prezradil jej riaditeľ Milan Duroška: „Darí sa nám asi preto, že napriek vyšším nákladom sa snažíme žiakov učiť čo najviac prakticky a spolupracovať s firmami a inými organizáciami. Žiakom, hlavne talentom, sa treba venovať!“

Veľký záujem je najmä o ich strojárov, elektrikárov a informatikov. „Každú chvíľu nám telefonujú firmy, či nevieme o našom absolventovi, ktorý je momentálne nezamestnaný,“ tvrdí riaditeľ.

SOŠ poľnohospodárska, Žilina

Práca s kvetinami: Mnoho študentov sa uplatní aj v záhradníctvach.
Práca s kvetinami: Mnoho študentov sa uplatní aj v záhradníctvach.
Zdroj: archív

Hoci by sa zdalo, že poľnohospodárstvo už neletí, Stredná odborná škola poľnohospodárska a služieb v Žiline svedčí o opaku. Zamerala sa na agroturistiku, ktorej sa v kraji celkom darí. Žiaci pritom študujú aj za záhradného architekta, regionálneho manažéra v cestovnom ruchu, kynológiu a najnovšie i veterinu.

„Všetky odbory máme s maturitou a posilňujeme i hodiny cudzích jazykov. Máme dobrú spoluprácu so zamestnávateľmi, u ktorých naši študenti praxujú,“ vysvetlil riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Vlani u nich zmaturovalo asi 100 študentov. Štyridsať z nich išlo na vysokú školu, ďalšia štyridsiatka sa uplatnila na trhu práce. Robia v záhradníctvach, turistickom ruchu, ale i mimo odboru. Sú totiž pripravení pracovať aj v iných oblastiach.

SOU Svätoplukova, Bratislava

LASER: Štvrtáčka Karin ošetruje zákazníčku laserom. Pomáha vstrebávať výživné látky z masky.
LASER: Štvrtáčka Karin ošetruje zákazníčku laserom. Pomáha vstrebávať výživné látky z masky.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Žiaci v SOU na Svätoplukovej ulici v Bratislave študujú za kaderníkov, kozmetičky, vizážistov, odborníkov v telovej kozmetike, manikúre i pedikúre.

„Naši žiaci nemajú po škole problém nájsť si prácu. Zamestnávatelia nás sami oslovujú, niekedy mám až pocit, že suplujeme úrad práce,“ s úsmevom nám povedala zástupkyňa riaditeľky Ľudmila Šlapáková. Ich absolventi sa uplatnia nielen v rôznych salónoch krásy, ale napríklad aj ako divadelní maskéri.