Vláda v čase pandémie vyhlásila núdzový stav a dala zatvoriť všetky maloobchodné prevádzky okrem potravín, lekární, drogérií, pôšt, trafík, bánk, púmp, obchodov s krmivom pre zvieratá a stravovacích prevádzok, ktoré však môžu robiť len rozvoz a výdaj jedla so sebou. Matovič hovoril dokonca o možnom „blackoute“ na tri týždne: „Bude to vyžadovať vojenskú disciplínu, ale vírus by sme mohli rýchlo eliminovať.“ Už vtedy sa však ozval s nesúhlasom Richard Sulík: „Som zásadne proti akýmkoľvek experimentom, ako je blackout, ktorý by mohol zlikvidovať celú našu ekonomiku a má nejasný efekt na zastavenie koronavírusu.“

Nakoniec sa otvorili ďalšie prevádzky a ľudia tak môžu ísť s autom na technickú a emisnú kontrolu, do záhradníctva, obchodov s farbami a lakmi, železiarstiev či stavebnín. Otvorené sú už aj predajne bicyklov, lízingové služby, očné optiky, kľúčové služby, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky a zberné dvory a svoje služby môžu poskytovať advokáti a notári.

Politický predvolebný duel v štúdiu s Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.
Politický predvolebný duel v štúdiu s Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.
Zdroj: Matej Jankovič

Ministrovi hospodárstva to však nestačí a rozhodol sa bojovať za ďalšie uvoľnenia prísnych nariadení. „Nie je žiadny dôvod zatvárať kvetinárstva, keď sú otvorené záhradníctva. Ak  si nechceme ekonomiku zruinovať, tak najneskôr po Veľkej noci by sme mali otvoriť ďalšiu časť predajní.“ Ešte pred sviatkami povolil jeho rezort otvoriť predajne s delikatesami, vínotéky, predajne alkoholu a piva s tým, že víno sa vo vínotékach piť nesmie. Zároveň s potešením uviedol otvorenie prvej automobilky, ktorou je KIA. Vyslovil sa, že nevidí dôvod na to, aby boli zatvorené aj predajne áut: „Je tam malá koncentrácia ľudí a tí, čo si chceli kúpiť auto, si ho kúpia.“ Sulík si navyše myslí, že po veľkonočných sviatkoch by sa mohli otvoriť všetky predajne okrem obchodných centier.

Vášne a rozdielne názory medzi lídrami krajiny sa snažila v mimoriadnej relácii TV Markíza v utorok večer zmierniť aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Ľudia prežívajú obmedzenia v slobode pohybu a kontaktov. Všetko to vieme strpieť vtedy, keď vidíme, že to niekam vedie. A podľa čísiel nárastu nakazených vidíme, že to má zmysel. Po istom čase bude však potrebné situáciu zhodnotiť a uvažovať o uvoľnení opatrení. Toto je však otázka pre odborníkov, než na politické posúdenie,“ povedala Čaputová, čím však jasne deklarovala, ku ktorej strane sa prikláňa.

Proti dlhodobému zastaveniu ekonomiky je aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko: „Úloha je zhromaždiť všetky zdroje, aby sme stabilizovali ekonomiku a ochránili zdravie občanov. Ak sme v minulosti prijali extrémnu záťaž ekonomiky cez dôchodkový systém a cez iné opatrenia, tak je povinnosťou pozrieť sa, čo musíme urobiť na stabilizáciu ekonomiky. Blackout by znamenal totálne pochovanie našej ekonomiky s ďalekosiahlymi dôsledkami a bez toho, aby bolo jasné, či sa potom koronavírus nevráti späť.“

Anketa
Igor Matovič a Richard Sulík si vymieňajú názory aj cez sociálne siete. Kto má podľa vás pravdu?
  • 11%
  • 34%
  • 51%
  • 4%