Padli dokonca aj lichôtky. Na Slovensku tak podľa Orbána máme bojovníka s krízou, akému niet páru hádam v celej Európe. „Keď mám pomenovať krajinu a premiéra krajiny, ktorý je najúspešnejší v boji s krízou, budem musieť spomenúť na prvom mieste Roberta Fica a Slovensko,“ vyhlásil maďarský premiér.

Priebeh návštevy, ktorá skôr pripomínala hrkútanie dvoch priateľov ako zdvorilostnú povinnosť, mnohých prekvapil. Odborníci však majú v tom jasno. Politici totiž pochopili, že v danej situácii ich oberajú hádky zbytočne o energiu. „V tomto stave Orbán nepotrebuje mať okrem ekonomických problémov ešte aj problémy na hraniciach,“ myslí si analytik Ján Baránek.

Napäté vzťahy s Maďarskom sú už minulosťou: Hľadá Orbán vo Ficovi spojenca?

VRELÉ PODANIE RÚK: Na toto sme zvyknutí neboli.
Foto: SITA

Karta sa obrátila

Lenže Maďarsko má v súčasnosti napäté vzťahy s Rumunskom. „Vždy to bolo tak, že s Rumunskom boli vzťahy v poriadku a so Slovenskom bolo napätie. Teraz sa karta obrátila. Možno si Orbán celkom racionálne uvedomuje, že nie je dobré viesť spory na viacerých stranách,“ povedal politológ Miroslav Kusý. Okrem toho si zrejme maďarský premiér dobre spočítal, čo by ho mohli hádky s okolitými štátmi stáť.

„V tomto priestore potrebuje spojencov. Orbán potrebuje mať dobré vzťahy, nepotrebuje mať zlé vzťahy so susedmi, pretože sa v konečnom dôsledku premietajú aj do ekonomiky,“ prezradil Baránek.

Krehké prímerie?

Zdá sa, že kríza spojila Maďarsko so Slovenskom. Nakoniec aj odborníci sa zhodujú v tom, že tzv. maďarská karta sa vyťahuje vtedy, ak sa hľadá problém. Jablko sváru sa však už začína črtať na obzore. V europarlamente sa totiž opäť otvára problematika Benešových dekrétov.