Peter Cseh žije v obci Dolný Bar v susedstve mesta Dunajská Streda. Má 39 rokov a v roku 2020 na krátko obsadil post poslanca parlamentu. Ako náhradník však musel z neho odísť. Avšak, keďže sa jeho stranícky kolega Andrej Stančík aktuálne presúva na post štátneho tajomníka na ministerstvo zahraničných vecí, Cseh sa opäť vracia do NR SR.

"Do politiky som sa rozhodol vstúpiť z dôvodu, že mi nie je ľahostajný osud nás všetkých a našich detí. Žiaľ, korupcia podkopala základy Slovenska a rozšírila sa do všetkých úrovní našej spoločnosti," píše sa v jeho predvolebnej vizitke na webovej stránke hnutia.

Prvú výraznejšiu propagáciu mu zabezpečil jeho stranícky kolega Jozef Pročko, keď na svojej stránke na sociálnej sieti zverejnili spoločné krátke video. "Som ako klasický živnostník, remeselník, resp. umelec. Vyrábam umeleckú keramiku, zaoberám sa umením," hovorí a dodáva o sebe, že je protikorupčným bojovníkom a ekologickým aktivistom.

Za hnutie OĽANO - NOVA - KÚ - Zmena zdola sa do NR SR dostalo prvých 53 ľudí z kandidátnej listiny, Cseh bol na hlasovacom lístku na 54. mieste a získal spolu 1 678 preferenčných hlasov. Hoci sa tesne nedostal do parlamentu, ako prvý náhradník sa v ňom ocitne opäť.

V súčasnosti taktiež kandiduje na pozíciu obecného poslanca vo svojej dedine Dolný Bar. Ako profesiu si už uvádza pojem poradca a taktiež nekandiduje s podporou OĽANO, ale ako nezávislý kandidát. Je to zaujímavá situácia, keď sa navrátilec do NR SR, ktorý háji záujmy strany Igora Matoviča, na komunálnej úrovni tvári ako nezávislý.

Vyzerá to teda, že György Gyimesi bude mať v parlamente nového blízkeho kolegu, s ktorým bude zdieľať evidentnú náklonnosť ku krokom a politike Viktora Orbána. Cseh totižto s radosťou šíri výroky a posolstvá maďarského premiéra. "Sledujte progresívcov a liberálov. Je mi z nich na grc. PS: Ináč tak isto vystrájajú aj v Maďarsku. Na rozdiel od Slovenska ich tam nik nepočúva. Sme na začiatku ťažkej cesty," napísal a zdieľal Orbánov prejav.

V lete v roku 2021 zdieľal dokonca obrázok znázorňujúci strom, ktorého koruna symbolizuje územie Uhorska. Pripomínal si ním 101. výročie Trianonu. Vyzerá to, že staro-novému poslancovi sa cnie za spoločným štátom. Na ďalšom videu spomína na udalosti z roku 1848 s pripnutou maďarskou stužkou. V pozadí mu hrá pieseň Nélküled, ktorú si často radi spievajú ľudia s pozitívnym vzťahom k Veľkému Maďarsku.

Okrem toho na svojej stránke na Facebooku kritizuje nielen opozíciu (Andrej Danko, Robert Fico, Peter Pellegrini), ale aj prezidentku či bývalého koaličného partnera Richarda Sulíka a jeho stranu: "Toto je strana SaS, po voľbách dúfam na smetisku dejín," napísal nedávno. Taktiež ide o ďalšieho veľkého obdivovateľa súčasného ministra financií: "Matovič, či sa nám to páči alebo nie, získal viac vo voľbách ako všetci ostatní v koalícii dokopy. Bodka."

O svojom staronovom kolegovi sa vyjadrila aj opozičná poslankyňa. "Nie, že by bolo dôležité, kam Andrej Stančík odchádza, ale dôležitejšie je, koho namiesto seba do parlamentu púšťa. Jeho náhradníkom bude Peter Cseh, orbánovec, u ktorého proeurópska orientácia a ochrana ľudských práv nebudú prioritou," napísala na Instagrame Vladimíra Marcinková (SaS).

Prečítajte si viac o živote Petra Cseha v našej galérii