Hlavu policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je vo funkcii šesť rokov, od vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) žiadala ulica aj opozícia. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (46) ho odmietol odvolať. Rovnaký postoj zaujal aj Tomáš Drucker, radšej sám odišiel.

1. Gašpar: Dobrovoľne neodídem Keď minister Tomáš Drucker oznámil, že radšej odíde sám, ale policajného prezidenta neodvolá, Tibor Gašpar to verejne ocenil, ale trval na svojom. Vyhlásil, že dobrovoľne z funkcie neodíde. „Sám tú žiadosť nedám, urobím tak až v okamihu, keď ma o to požiada minister,” vyhlásil policajný prezident. Zo zákona môže šéfa polície odvolať iba minister vnútra a to aj bezdôvodne. „Ak ma o to požiada, tak to spravím. Ale tá iniciatíva musí prísť od neho,” vysvetlil Gašpar svoj postoj. Ostro sa ohradil voči všetkým útokom voči svojej osobe ako aj voči práci polícii. „Ak niekto polarizuje spoločnosť prostredníctvom mojej osoby, nie som to ja. Ja nie som politik, som profesionál,” zdôraznil.

2. Drucker: Odchádzam, nemôžem sklamať sám seba Tomáš Drucker opustil kreslo ministra vnútra po troch týždňoch. Včera doobeda odovzdal demisiu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. „Neverím, že zmenou prezidenta policajného zboru sa niečo vyrieši. Polícia sa mediálne stala symbolom “štátnej moci” a ani prípadné odvolanie Tibora Gašpara toto nezmení,” vysvetlil Drucker svoje rozhodnutie pre denník Plus JEDEN DEŇ krátko po demisii. Ak by Gašpara odvolal, urobil by tak vraj proti svojej vôli. „Možno som niektorých sklamal, mrzí ma to, ale nemôžem sklamať seba,” dodal už bývalý minister vnútra. Riadením rezortu poveril prezident Andrej Kiska krátko pred obedom premiéra Petra Pellegriniho.

3. Gašpar: Tak radšej odchádzam Premiérovi Petrovi Pellegrinimu trvalo presne štyri hodiny, kým sa po demisii Druckera postavil pred novinárov aj s Tiborom Gašparom a oznámil, že policajný prezident končí. „Dohodli sme sa, že Tibor Gašpar ukončí svoje pôsobenie na čele policajného zboru k 31. máju tohto roka. Dovtedy budeme mať dosť času, aby nový minister našiel jeho nástupcu,” vyhlásil Pellegrini. Tibor Gašpar stojí na čele polície od mája 2012. Vysvetlil, prečo sa nakoniec rozhodol pre odchod. „Verím, že policajti získajú pokoj na svoju prácu. Chcel by som plynule odovzdať všetko to, čo mám na starosti - agenda je široká. Dúfam, že tento krok nebol zbytočný,” vyhlásil. O uvoľnenie z funkcie požiada už dnes. „Na mojej osobe nemôže padať vláda,“ povedal Gašpar.

Tibor Gašpar: Toto som zvládol od 1. 5. 2012 V roku 2012 vznikla Národná kriminálna agentúra. Za 5 rokov NAKA rozložila 199 organizovaných skupín a v nich 966 páchateľov, 31 zločineckých skupín, čo je vyššia forma organizovanej skupiny, a 361 členov týchto zločineckých skupín. Celkovo obvinili 5 264 páchateľov. Škodový následok, ktorý riešili, má rozsah 3,3 miliardy eur. Vznikla Národná jednotka Finančnej polície a pracovisko boja proti počítačovej kriminalite. Kriminalita sa znížila o 24-tisíc trestných činov medziročne. Objasnenosť trestných činov je 64 %, z 10 trestných činov objasní polícia 6.

Prečítajte si aj:

  • Hrnko je nespokojný s Gašparovým odchodom: TOTO mu prekáža!
  • PRÁVE TERAZ Gašpar sa rozhodol: Odídem len za takýchto podmienok!
  • Kiskovi Gašparov koniec nestačí. Kľúčová je pre neho úplné iná osoba

Vyjadrite svoj názor na vzniknutú situáciu v diskusii pod článkom...