Všetky volebné miestnosti otvorili v sobotu ráno načas, priebeh referenda bol po celý čas pomerne pokojný. Uviedla to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.

Referenda sa zúčastnila aj expertka na zdravotníctvo strany Hlas-SD Zuzana Dolinková.
Zdroj: facebook/zuzana dolinková

"Sú otvorené všetky miestnosti, v tejto chvíli nemáme hlásený žiadny problém," povedala v úvode dňa Chmelová. Zdôraznila, že pri referende je situácia špecifická. "Referendum sa líši od volieb. Pokiaľ ide o kampaň, v zákone o volebnej kampani nie je referendum upravené, nič nie je zakázané. Neexistuje ani moratórium," ozrejmila.

Na verejný poriadok dohliadalo počas soboty 5570 policajtov.

K žiadnemu vážnemu narušeniu nedošlo. "Policajti vykonávajú hliadkovú činnosť v okolí objektov konania referenda a usmerňujú dopravu," priblížila polícia počas dňa s tým, že prijala potrebné opatrenia potrebné na pokojný priebeh referenda.

Medzi prvými politikmi, ktorí sa dostavili k referendovým urnám, patril predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý zdôraznil, že zmena Ústavy SR je jedinou cestou k predčasným voľbám. Referendum iniciovala opozícia na čele so Smerom-SD. "Je to mimoriadne dôležité referendum. Každý, kto chce na Slovensku predčasné voľby, si musí uvedomiť, že dnešné referendum je jediná cesta," povedal Fico. Poďakoval všetkým, ktorí sa na referende plánovali zúčastniť.

Okrem neho sa referenda zúčastnilo viacero politikov, ale aj mnoho bežných občanov. Tie najzaujímavejšie a najpútavejšie fotografie zo včerajšieho dňa si pozrite v našej galérii.

EXKLUZÍVNE FOTKY Z REFERENDA NÁJDETE TU.

Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky sa napokon stalo neplatným. Po sčítaní 100 percent okrskov sa na ňom zúčastnilo iba 27,25 percenta občanov oprávnených hlasovať. V referendovej otázke odpovedalo ÁNO 97,51 percent ľudí (1 163 586 hlasov), NIE zakrúžkovalo 1,54 percent ľudí (18 398 hlasov) a podiel neplatných hlasov bol 0,93 percent.

Prečítajte si tiež: