Marian Kočner si mal nahrať na video konverzáciu vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s exministrom financií Jánom Počiatkom (Smer-SD) o spore Tiposu s firmou Lemikon za viac ako 66 miliónov eur či emisnej kauze. Na nahrávaní sa mal podieľať aj exnovinár a niekdajší siskár Peter Tóth.

Vo videu sa má taktiež Počiatek pýtať, koľko bude trvať konanie na Najvyššom súde, potom ako Trnka podá mimoriadne dovolanie. Žiada ho, aby sa konanie natiahlo. V spore firmy Lemikon a štátneho Tiposu prišlo Slovensko o približne 13 miliónov eur.

Vtedajší minister financií žiadal na videu od generálneho prokurátora krytie v tejto kauze. TREND získal vyjadrenie J. Počiatka, ktorý autenticitu videa nepopiera. „Od generálneho prokurátora som chcel len to, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil, že až zmenou zákona nadobudol novú kľúčovú právomoc a jasne povedal, že predtým jeho mimoriadne dovolanie NEMALO odkladný účinok na právoplatný a vykonateľný rozsudok,” napísal J. Počiatek.

Počiatek s Trnkom debatovali aj  o kauze emisie. Išlo o podozrivý predaj emisných kvót ministerstvom životného prostredia firme Interblue Group. Slovensko dostalo za emisie menej ako okolité krajiny, čo vyvolalo pochybnosti o výhodnosti tohto obchodu pre štátny rozpočet.

„Ten Slota neuveriteľne zarobil. Vymyslel si nový kšeft, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,“ hovorí J. Počiatek. “On ti niekde vyňúral, že existujú také medzinárodné kvóty, ko…ké, ja som tiež netušil, že existujú. Ten ko…t to niekde vysmrdel, vyňúral. Predal to americko-japonskému vyj…mu konzorciu, dva celé dva miliardy,“ hovorí Počiatek v nahrávke.

TREND sa J. Počiatka spýtal, prečo nepodal v tejto veci trestné oznámenie, ak mal podľa vlastných slov informácie o nepochybnej korupcii na najvyšších miestach. „Keby som mal nejaký relevantný dôkaz, tak by som podal oznámenie. Informácie, ktorými som disponoval, boli v rovine ‚hovorí sa‘,“ reaguje exminister financií. 

Mohlo by vás zaujímať: