Jedinou prekážkou pre spustenie smart karantény je schválenie aplikácie eKaranténa od spoločností Apple a Google. Obe spoločnosti na to mali čas do piatka do 15. hodiny. No doteraz sa tak nestalo.

Repatriaanti sa počas celého piatku zbierali pred slovenskou hranicou, kde čakali na spustenie aplikácie. Politici na utorkovom brífingu o spustení smart karantény upozorňovali repatriantov, aby si sputenie smart karantény overili aj na oficiálnych stránkach, no mnohí tak neurobili.

Aké však bolo prekvapenie repatriantov, keď sa smart karanténa o sľúbenom čase nespustila! Krátko po 15. hodine Úrad vlády informoval, že aplikácia by mala byť každú chvíľu schválená, čo sa však nestalo do dnešného dňa. 

Viac o situácii na hranici nájdete TU:

Rozzúrení Slováci, ktorí sa chceli vyhnúť štátnej karanténe tak nemali na výber. Rozhodli sa preto blokovať hranicu. "Blokáda hraníc trvala do neskorých nočných hodín, hraničný priechod Jarovce-Kitsee bol prechodný až cca od 3:30 v sobotu nad ránom," informuje ministerstvo vnútra na sociálnej sieti. "Na situáciu dohliadali slovenskí aj rakúski policajti, zasahoval aj antikonfliktný tím odboru poriadkovej polície," doplnili.

"Úrad verejného zdravotníctva SR vydal opatrenie, ktoré sprístupňuje možnosť využitia domácej smart karantény. Túto možnosť dostanú ľudia, ktorí od 22. mája 2020 od 20:00 prídu na územie Slovenska. Pre ľudí, ktorí čakajú na hraniciach, to znamená možnosť prísť na Slovensko do štátnych karanténnych centier, ktoré budú môcť opustiť hneď, ako bude dostupná aplikácia eKaranténa," informuje Úrad vlády najnovšie. To však nahnevaným repatriantom nestačí.

V priebehu soboty sa na sociálnej sieti začali ozývať nahnevaní repatrianti, ktorí sa zúfalo snažia vyhnúť štátnej karanténe. "Jarovce opäť zablokované, Nebudem nikoho tlačiť, kto chce príde podporiť,"napísal nahnevaný Peter krátko popoludní. Sociálne siete sa tak začali zapĺňať fotkami nahnevaných repatriantov, ktorí aj naďalej čakajú na slovenskej hranici a mnohí z nich sa zrejme rozhodli o protestnú blokádu. Pripojili sa k nim aj vodiči kamiónov, ktorí s rozzúrenými repatriantami súcitia.

AKTUÁLNE fotky z hraníc nájdete v galérii

Mohlo by vás zaujímať: