Na úvod krátkeho brífingu pochválil Naď dobrý prístup NAKA. Potom ale začal aj so svojim právnikom Danielom Lipšicom hovoriť ráznejšie. Obvinenie totiž stojí na tom, že položil otázku svojmu kamarátovi. „Bežne pri svojej práci komunikujem s inými analytikmi, štátnymi úradníkmi a ľuďmi z akademického prostredia a kladiem im otázky a oni mi bežne odpovedajú,“ hovorí Naď s tým, že pri jednej diskusii s kamarátom mu položil otázku ku kauze Skripaľ. Ide v nej o pokus o vraždu bývalého ruského agenta. Vraj na ňu nedostal odpoveď. „Obvinenie považujem za absurdné,“ povedal Naď. Vraj by nikdy nekládol otázky, o ktorých by si myslel, že sú porušením zákona.

„Oznamovaľom je Balciar. Ten je oznamovateľom aj v druhom prípade. Tam ale nie je obvinenie, ale trestné oznámenie. Týka sa môjho podnikania v minulosti a jedného novinára,“ povedal Naď s tým, že v podnikaní išlo o spájanie zahraničných a našich firiem a robil to legálne s platením daní. Podľa Balciarovho trestného oznámenia mal Naď korumpovať novinára ako riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku s tým, že jeden novinár mal dlhodobo editovať texty učebníc, publikácií a internetových výstupov, za čo si dával faktúry v stovkách eur. Novinár mal v inštitúte pracovať ešte pred Naďom.

„Vraj som korumpoval novinára za to, aby o mne písal dobre,“ konštatuje Naď. „Bol som lustrovaný ako osoba a aj moje účty. No nevidím tam ani náznak trestnej činnosti,“ tvrdí Naď. „Z dlhého odpočúvania Naďa je zrejmé, že nevznikla žiadna trestno-právna činnosť,“ povedal Lipšic s tým, že z odposluchov sú len zvukové záznamy a nie prepisy. Čo je podľa neho zvláštne, lebo keby boli podozrenia, tak by z toho vyšetrovatelia urobili prepis a následne použili v trestnom konaní. Odposluchy mali trvať rok. Vojenské spravodajstvo ich predložilo NAKA len vo zvukovom zázname. Podľa advokáta sú v prípade aj procesné chyby, no na tie nechce poukazovať.

Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic počas súdneho pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic počas súdneho pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
Zdroj: Jakub Kotian