Opustili ste prokuratúru v roku 2014. Nemáte v pláne sa vrátiť?

Určite nie. Nevrátila by som sa, už ani pre svoj vek, keďže mám 70 rokov, do systému, kde je z hľadiska personálneho obsadenia roboty ako vo vyhorenom Notre Dame. Poviem vám to tak, ako to je. Aby sme obyčajných občanov a bežných ľudí dokázali chrániť a presvedčiť, že sme právny štát, chce to veľa práce a radikálne zmeny. Treba začať aj vyberať ľudí, kde je odborná, právnická a inteligenčná stránka rovnocenná s morálkou a charakterom osobnosti. Osobne by som zaviedla psychotesty, ktoré by problematické povahy odhalili. Právnik napríklad nesmie mať tendencie k riziku, to môže mať obchodník. Súčasná situácia nám ukázala, že bezpečnostná previerka je málo.

Dodnes ste nekomentovali dôvody vášho odchodu z prokuratúry. Čo sa skrývalo za zlými vzťahmi, ktoré ste spomenuli?

Odišla som kvôli Šufliarskemu a celej situácii je venovaný priestor v knihe. Pokiaľ chcete vedieť  viac, tak si ju prečítajte. Dostala som sa do situácie, že buď budem s vlkmi vyť alebo odídem. Vybrala som si to druhé. Prežila som deviatich generálnych prokurátorov, ale vtedajšie vedenie už nie. Čas ukázal, že som sa rozhodla správne.

Niekoľkokrát ste sa stali terčom kritiky pre ľudí, ktorých ste zastupovali, či už to bol Trajter alebo aj Daniel Lipšic, ktorého ste zastupovali po autonehode, keď nešťastnou náhodou zrazil chodca. Ako ste vnímali tieto výčitky?

Tak, že netuším, čo mohlo komu prekážať na zastupovaní Daniela Lipšica, pretože ho ako slušného človeka a dobrého právnika poznám roky. Toto bola nešťastná dopravná nehoda, ktorá sa môže stať každému šoférovi.  Ale poviem vám k Trajterovi - môžem zastupovať aj psa baskervillského a je to moja slobodná voľba. Nie som s nikým pospájaná a keď sa rozhodnem, tak je to na základe reálneho náhľadu na vec. Jediné, čo ma obmedzuje, je fakt, či som bola v dákej kauze činná na prokuratúre. Pokiaľ áno, tak, samozrejme, zastupovať nebudem. Čo sa týka Trajtera, cieľom trestného práva nie je, či dotyčný človek skutok spáchal, ale či mu ho je systém schopný dokázať. Po preštudovaní prípadu som prišla na vážne pochybenie. Je jedno, či je to vrah alebo zlodej, nadkvalifikovať trestnú činnosť je neprijateľné. Nezastupujem skutok a neobhajujem ho. Obhajujem človeka a to, či vo vzťahu k nemu boli zachované všetky princípy a dodržaný zákon. V tomto prípade to tak nebolo, súd nám dal za pravdu.

Eva Mišíková
Eva Mišíková
Zdroj: Ikar

Prečítajte si tiež: