Vy ste 40 rokov pôsobili ako prokurátorka zaoberajúca sa trestným právom. Stretli ste sa v priebehu tohto obdobia s prípadom, ktorý bol pre vás najväčšou výzvou?

Skoro každý prípad bol pre mňa výzvou, pretože si treba uvedomiť, aká bola v tom čase legislatíva. Inštitúty, ktoré by umožňovali spoluprácu obvinených a spoluobvinených, neexistovali. V prípade Černáka sa dlho nedalo odhaľovať túto trestnú činnosť, aj keď sa o nej vedelo. Bolo treba vytvoriť špecializovaný tím, ktorý dokázal zasiahnuť do najvulgárnejších trestných zločinov. Najviac ma šokovali „kyselinári“, pri ktorých som naozaj mala problém veriť svojim očiam a  ušiam. Nedokázala som uveriť, že by u nás existovala organizovaná skupina, ktorá by bola schopná likvidovať biele kone v kyseline. Pre mňa to bol prelom, ktorý znamenal, že sa nezastavia pred ničím. Ďalšou výzvou bolo vyšetrovaniu členov PPU – tzv. kukláčov.

Ako si spomínate na tento prípad?

Spomínam si, že krátko pred týmto prípadom som čítala knihu Zločin jako profese a hovorila som si, že Česi sú oproti nám veľmi popredu. Ani mi nenapadlo, že by čosi podobné bolo možné aj u nás. O pol roka sme sa o existencii takejto skupiny dozvedeli od jedného z páchateľov vraždy Kubašiaka. Každá vec, ktorú sme s pani Lackovou opísali v knihe, je dodnes prejavom hrubého a agresívneho zločinu. Samozrejme, platí to aj o prípadoch bytovej mafie, ale aj Moste pri Bratislave, kde zastrelili malého 10-ročného chlapčeka, napriek tomu, že mafiánsky úzus bol, že na rodiny a deti sa nesiaha. Každý tento prípad mal svoj špecifický rukopis z hľadiska modusu operandi, ale obrovskej brutality nielen Černákovej skupiny.

Myslíte si, že dnes je situácia v porovnaní s 90. rokmi iná?

Poviem dve veci. Čo sa týka masívneho nástupu organizovaného zločinu na území SR po roku 1990, tak ja som sa touto problematikou zaoberala pre Ústav štátu a práva a otvorene si trúfnem povedať, že talianska mafia sa formovala viac ako 150 rokov, pričom u nás sa tieto skupiny zvládli s extrémnou brutalitou zorganizovať za 3 roky. Praktiky talianskej mafie sme dokázali za krátke obdobie dostihnúť. Táto brutalita sa dokázala premietnuť do trestnej činnosti bielych golierov, ale aj do trestnej činnosti vo verejných inštitúciách. Výsledkom toho sú v tomto období napríklad podvody s európskymi fondmi. Otvorené násilie síce zaniklo, ale to neznamená, že neexistujú vyhrážky. Násilie sa stalo sofistikovanejšie. Došlo len k preklopeniu foriem trestnej činnosti, ktorá existuje najmä v prípadoch hospodárenia s peniazmi štátu a podvodmi DPH. Mafiáni stále sú, len už nevystupujú v šuštiakoch so zlatými reťazami okolo krku, ale nosia obleky a svoju činnosť presadzujú všade, kde sa to dá.

Lacková, Mišíková
Lacková, Mišíková
Zdroj: Ikar