Vy ste lekárka, roky ste pôsobili v praxi, až kým ste nevstúpili do politiky. Je veľký problém na vláde a v parlamente diskutovať odborne?

Ako s kým... V každom prípade je diskusia často ovplyvňovaná emóciami politikov.

Z logiky veci vyplýva, že poslanci sú inteligentní, vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ergo by prirodzene mali dať na názor odoborníka. Vy ste lekár s mnohoročnou praxou, stojaci na čele rezortu zdravotníctva. Napriek tomu majú tendenciu váš odborný názor spochybňovať či ignorovať?

Ako kedy, niekedy môj názor prijmú, niekedy ho ignorujú a niekedy povedia, že politicky nemôžu inak.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas 188. zasadnutia vlády SR v Bratislave 4. decembra 2019. FOTO TASR – Dano Veselský
Zdroj: Dano Veselsk?

To znie tak, ako keby vám niekto povedal, že verí vášmu odbornému názoru, ale... ak by vás podporil, ublížilo by to jeho volebným preferenciám, a tak vás jednoducho podporovať nebude.

To sa musíte pýtať tých, ktorí sa tak správali.

Zmenila vás politika? Ako ovplyvnila vaše videnie sveta?

Po prvé politika je mimoriadne náročná na čas, pričom váš súkromný život ide často bokom. Rezort zdravotníctva je o to ťažší, že tu ide o zdravie ľudí. Zhrniem to tak, že politika je značne vyčerpávajúca.

Čo bolo tou poslednou kvapkou, keď ste si povedali, že dosť a padlo rozhodnutie o demisii?

Keď som vstupovala do politiky, chcela som veci zmeniť. Ako vidíte, v posledných troch zákonoch som nenašla podporu v strane, ktorá ma nominovala. Moja koncepcia zmeny nebola prijatá a politika zvíťazila nad odbornosťou. Ak teda nedokážem veci aktívne meniť, potom si myslím, že je politickou slušnosťou z politiky odísť.

Andrea Kalavská nakoniec svoju reformu presadila.
Zdroj: Jaroslav Novák

Mali ste však aj svojich podporovateľov. Premiér Pellegrini otvorene vyhlásil, že stratifikácia nemocníc bude (respektíva mela byť) tým najväčším krokom, aký sa na poli slovenského zdravotníctva udial za posledných 15 rokov. S kým konkrétne ste teda v strane Smer mali problém?

Pánovi premiérovi patrí jedno veľké ďakujem, cítila som dlhodobo jeho podporu, som si vedomá, že bez neho by sa viacero zmien nepodarilo presadiť a hromadu skvelých vecí by sme nedokázali zrealizovať. No hoci som mala jeho podporu, politická podpora nebola v parlamente. Veľa dobrých nápadov sa jednoducho rozbilo práve tu.

Prezradiíte aj konkrétne mená tých, ktorí sa rozhodli dôležité zmeny nepodporiť?

POKRAČOVANIE ROZHOVORU NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE