Do priestorov nemocnice v Ružinove prišiel minister zdravotníctva s cieľom pozrieť si triediace pracoviská, ale aj samotné priestory nemocnice. Následne minister Krajčí predstavil zmeny, ktorými prejdú univerzitné nemocnice pre pandémiu koronavírusu.

Vchod do Univerzitnej nemocnice Bratislava
Zdroj: Pavel Neubauer

Aktuálne čísla

V piatok pribudlo na Slovensku 13 nových prípadov. Hospitalizovaných je momentálne 147 ľudí, z toho u 44 pacientov už bolo potvrdené ochorenie COVID-19, s podozrením na ochorenie je zvyšných 103 pacientov. Hospitalizovaní sú prevažne na infekčných klinikách po celom Slovensku. Slovensko má naďalej 23 vyliečených ľudí, čo u každého potvrdili vykonané dva testy s negatívnym výsledkom. Dvaja ľudia na ochorenie zomreli. V súčasnosti je k dispozícii 1000 pľúcnych ventilácií.

Minister Marek Krajčí na návšteve UNB - Nemocnice v Ružinove
Zdroj: Pavel Neubauer

Zmeny nemocníc

Navzdory pandémii chce minister zdravotníctva postupne začať s bežnými operáciami. Cieľom je, aby občania, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, netrpeli kvôli pandémii. Minister vidí jedinú možnú cestu v tom, že ak dôjde ku komunitnému prenosu vírusu, nemocnice sa budú reprofilovať na tzv. červené a biele nemocnice. "V rámci geografického rozdelenia sú kľúčové fakultné a univerzitné štátne nemocnice. Potrebujeme k nim zaradiť ešte aj nemocnice v Lučenci a Michalovciach. Okrem pacientov s COVIDOM-19 sa budú zaoberať aj potenciálne nakazenými pacientami," uviedol Krajčí.  

V ružinovskej nemocnici tak otvorili pavilón COVID-19, ktorý bude slúžiť pacientom odkázaným na pľúcnu ventiláciu. "V nemocnici majú skúsenosti aj s pľúcnou ventiláciou," potvrdil minister.  Reprofilizačná schéma má pripraviť podmienky pre pacientov v troch vlnách. V prvej vlne zabezpečí starostlivosť 11 nemocníc. Ak sa kapacity naplnia, rozšíri sa reprofilizácia na 22 nemocníc. V tretej fáze pribudú ďalšie. Tak, aby bolo k dipozícii až 30 tisíc lôžok.

Vchod do Univerzitnej nemocnice Bratislava
Zdroj: Pavel Neubauer

To, že zariadenia sú vybavené technicky, potvrdila riaditeľka Univerzitnej nemocnice v Bratislave. "Nemocnice sa snažíme vybaviť aj personálne tak, aby v prípade núdze nedošlo ku komplikáciám," potvrdila riaditeľka Renáta Vandriaková.

Pôjde pendlerka za mreže?

Na pretras prišla aj 38-ročná žena z Bratislavy, ktorá napriek štátom nariadenej karanténe v čase pandémie nového koronavírusu pendlovala medzi Rakúskom a Slovenskom, pričom porušila viaceré povinnosti vyplývajúce z opatrenia vydaného Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V prípade preukázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na dva roky. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

  Prečítajte si tiež: