1. Milióny eur

V dvoch výzvach ministerstva školstva bolo rozdelených 600 miliónov eur, pričom jedna bola určená na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier a druhá na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja. Minister Plavčan oznámil, že obe výzvy zastavil a zrušil.

Už v septembri budú vyhlásené nové a za nových podmienok. „Neodišlo ani jedno euro,” zdôraznil Plavčan. Výzvy boli podľa neho zatiaľ iba priklepnuté firmám, peniaze ešte vyplatené neboli, keďže projekty sa ešte nerealizovali.

Minister školstva prelomil mlčanie a prehovoril o škandále s eurofondmi za 600 miliónov: Takto to vidím ja!

2. Pochybné firmy

Peniaze ministerstvo školstva pridelilo aj súkromným spoločnostiam, ktoré sa výskumnej činnosti podľa Obchodného registra nikdy nevenovali, niektoré si výskum zapísali tesne pred tým, ako poslali žiadosť o dotáciu. Plavčan tvrdí, že v spochybňovanej výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja šlo o partnerské projekty.

Znamená to, že do projektov je zapojených viacero subjektov – napríklad univerzita so súkromnou firmou alebo ústavy Slovenskej akadémie vied v spolupráci s nejakou firmou. Minister vylúčil, že by peniaze skončili v nejakých schránkach. Podľa odborníka na fondy Stanislava Sipka, ktorý ministrovi radí v oblasti vedy, podmienky výziev nevylučujú z hry firmy, ktoré sa v minulosti výskumu nevenovali.

„Nemusia mať ani vysoké zisky a môžu sídliť aj v paneláku, ak majú dobrý projekt, ktorý dokážu zrealizovať,” vysvetľoval Sipko. Podľa Plavčana je potrebné investovať do súkromného sektora. „Sme priemyselný štát, je potrebné, aby sa prinášali inovácie,“ dodal minister.

Minister školstva prelomil mlčanie a prehovoril o škandále s eurofondmi za 600 miliónov: Takto to vidím ja!

3. Odbornosť hodnotiteľov

Opozícia spochybňovala hodnotiteľov, ktorí vyberali víťazné projekty, ako aj postupy pri hodnotení. Podľa nich napríklad lekár internista hodnotil materiálový výskum. Naopak, projekty, ktoré boli zamerané na oblasť medicíny, nehodnotil žiadny lekár. Plavčan sa hodnotiteľov zastal. Podľa neho hodnotiace kritériá nenastavuje ministerstvo školstva, sú jasne dané a schvaľujú ich ministerstvá, odborníci, zamestnávatelia a iné odborné združenia.

„Ak si zoberiete špičkových ľudí v jednom odbore, tí sa všetci poznajú. Hodnotia si navzájom projekty a robia to naozaj objektívne. Nemôžete vyhovieť každému, o tom je súťaž,“ vysvetľoval možné prepojenie hodnotiteľov na víťazné projekty. Plavčan zdôraznil, že pravidlá, ktoré platia v jeho rezorte, sú najprísnejšie zo všetkých ministerstiev.

Minister školstva prelomil mlčanie a prehovoril o škandále s eurofondmi za 600 miliónov: Takto to vidím ja!

4. Varovný list od Európskej komisie

Európska komisia sa už kauzou na slovenskom ministerstve školstva zaoberá. Petrovi Plavčanovi dokonca zaslala list, v ktorom ho informovala, že preverí postup ministerstva školstva. Podľa ministra a jeho poradcu nešlo zo strany Európskej komisie o nič neštandardné. A neznamená to ani to, že Slovensko príde o peniaze. „Je to preventívne opatrenie zo strany komisie, ktorá vychádza z medializovaných informácií, nie z faktov,” uviedol Plavčan.

Podľa neho sme takýchto listov dostali už mnoho. Európska komisia takto vraj postupuje vždy, ak sa objavia nejaké pochybnosti okolo využitia peňazí z európskych fondov. „Nejde o žiadny postih ani o sankcie,” doplnil ministra Sipko. Ministerstvo teraz musí vysvetliť celý postup, čaká sa aj na výstupy z kontrol, ktoré vykonáva riadiaci orgán, ktorým je ministerstvo financií, či Najvyšší kontrolný úrad.

Minister školstva prelomil mlčanie a prehovoril o škandále s eurofondmi za 600 miliónov: Takto to vidím ja!

Ministerstvo školstva chce zmeniť pravidlá, takto sa budú prideľovať peniaze po novom

  • v priebehu septembra 2017 budú vyhlásené nové výzvy
  • realizované budú odborné prezentácie zazmluvnených výskumno-vývojových centier, na webstránke ministerstva ešte tento mesiac zverejnia dátumy.
  • zavedú sa panelové diskusie – ku každému projektu bude verejné vypočúvanie, na ktorom sa bude môcť zúčastniť odborná verejnosť aj médiá. Svoje projekty budú musieť v rámci procesu hodnotenia žiadatelia predstaviť a odôvodniť verejne.
  • zruší sa aktuálna databáza hodnotiteľov – ministerstvo vyhlási výberové konania na nových hodnotiteľov aj s odbornými kritériami, ktoré musia uchádzači splniť. Meniť sa budú aj hodnotiace kritériá.
  • ​obnoví sa výskumná činnosti Rady výskumnej agentúry, ktorá bude zasadať raz mesačne – na stôl sa im dostanú projekty, o činnosti rady budú pravidelne informované aj médiá.