Účet vedený v banke Vontobel patrí spoločnosti Cataras Finance LTD so sídlom v Belize. Peniaze na účet poslal podľa denníka advokát Richard Biročák, ktorého si Gemerský Mlyn najal ako sprostredkovateľa medzi ním a Fondom národného majetku.

FNM mal s Gemerským Mlynom dlhoročný spor, ktorý fond na súde vyhrával. Napriek tomu sa krátko po voľbách rozhodol uzavrieť so spoločnosťou mimosúdnu dohodu. Jej uzavretie neodporúčal ani právnik fondu, napriek tomu nominanti bývalej vlády poslali na účet Biročáka 4,77 milióna eur.

Stalo sa tak na základe hlasovania výkonného výboru FNM. Polícia prípad vyšetruje ako porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Na mimosúdnu dohodu podľa nej nebol žiadny dôvod.

Štedrá odmena pre advokáta

Advokát Biročák si zo sumy odrátal odmenu 140 tisíc eur. V rokoch 1986 až 2003 pracoval ako starší referent finančnej polície. Na otázku, či prípad podľa jeho skúseností nevykazuje znaky podozrivej operácie, odpovedal: "Nechápem, prečo by mal vykazovať. Všetko je to v zmysle rozsahu a na základe zmluvy a pokynov klienta."

Biročák nepovažuje za neprimerane vysokú ani svoju odmenu. Novinám sa podľa denníka vyhráža žalobou. "Nemám sa s vami o čom baviť. Ak tieto veci budete publikovať, tak ja sa potom budem brániť."

Obvinenie prokurátor zrušil

Polícia v prípade obvinila dvoch bývalých nominantov SNS a členov výkonného výboru FNM Jána Vala a Ľubomíra Neslušana. Valo mal dohodu pripraviť, Neslušan podpísať. Prokurátor ich obvinenie zrušil. Vyšetrovanie je tak vedené len vo veci.

Nie je ani známe, kto ako vo výkonnom výbore hlasoval. Podľa zápisnice bolo šesť členov za, traja sa zdržali a jeden bol proti. Podľa svedeckých výpovedí však bol za iba jeden, ostatní sa k tomu nehlásia. Neslušan s Valom tvrdia, že nehlasovali za. Bráni ich aj SNS. Jedného z nich obhajuje bratislavský krajský tajomník strany Adrián Kucek.