Jozef Brhel začínal kariéru ako poslanec za HZDS a počas tretej vlády Vladimíra Mečiara pôsobil ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Neskôr sa pustil do súkromnej sféry a blízky sa mu stal IT biznis či solárna energetika.

O Brhelovi sa hovorí ako o jednom „z otcov zakladateľov“ strany Smer. Hoci sa podnikateľovi darí, zdá sa, výborne, málokto vie, že trvalý pobyt má skromne v bytovom dome na Zámockej ulici v Bratislave.

Verejnosti známa vila v lokalite Strmý vŕšok, kde sa sústreďujú aj iní významní a zámožní Slováci, nepatrí jemu, ale jeho synovi. Je na nej však podľa výpisu z katastra vecné bremeno, podľa ktorého má Jozef Brhel a jeho manželka doživotné právo jej bezplatného užívania.

Domy pre deti?

Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo zistiť, že podnikateľ Jozef Brhel s manželkou vlastnia tisícky metrov štvorcových pozemkov v bratislavskej mestskej časti Devín.

Hoci doteraz ležali ladom, v poslednom čase je vidieť, že sa o ne začal starať. „Pozemok oplotil, vyklčoval vinohrad a vysadil tam stromčeky,“ dozvedeli sme sa z nášho zdroja, ktorý dodal, že na pozemku chce vraj Brhel postaviť tri rodinné domy pre deti.

To, že Jozef Brhel spustil aktivity okolo svojho majetku, nám potvrdili aj na Miestnom úrade v Devíne. „Podal žiadosť o strojne vŕtanú studňu, ktorá bola povolená ako vodná stavba, a oplotil si pozemok. Nevieme čo s ním zamýšľa,“ dozvedeli sme sa na stavebnom úrade.

Vinohradník

Podľa starostky Ľubice Kolkovej na Brhelovom pozemku nemôžu povoliť stavbu žiadneho rodinného domu.

„Tento pozemok je v územnom pláne zaznačený ako vinohrad. Ak by teda požiadal o stavebné povolenie, zo zákona by sme mu dali zamietavé stanovisko,“ povedala nám.

„Prevládajúcim spôsobom využitia sú vinice. V území je prípustné umiestňovať najmä krajinnú a ekostabilizačnú zeleň. Neprípustné sú stavby a zariadenia nesúvisiace s funkciou,“ potvrdila Daniela Rodinová z magistrátu mesta.

Výhľad na nezaplatenie

Na Brhelov pozemok sme sa boli pozrieť aj my. Nachádza sa na kopci oproti hradu Devín a hoci sa k nemu dostanete len terénnym autom, pešo alebo bicyklom, výhľad z neho na hrad a Rakúsko je úchvatný. Široko – ďaleko nie je žiadny rodinný dom a súkromie by tam Brhelovci mali viac než dostačujúce. Nad a pod ich parcelami sú lesy a ďalšie vinice.

Hoci nám na stavebnom úrade povedali, že Brhelov pozemok má 8 700 metov, na tom istom liste vlastníctva sme napočítali parcely vo výmere 13 300 štvorcových metrov. Podľa ďalšieho LV–čka je vlastníkom ďalších záhrad v Devíne o rozlohe 4530 metrov štvorcových.

„Otec dáva pozemok do poriadku, vysadil tam stromčeky,“ potvrdil nám Jozef Brhel mladší. „V budúcnosti by na Devíne chcel postaviť dom, ale je tam zlý prístup a celkovo to bude trvať ešte veľmi dlho.“

Dôvodom je práve územný plán. Ak by sa Brhelovi predsa podarilo stavať, na kopci má zaujímavých susedov. So svojim megasídlom s rozlohou 25–tisíc štvorcových metrov finišuje miliardár Ivan Jakabovič (40).

Len o pár desiatok metrov zase stojí rozľahlá vila nenápadného veľkopodnikateľa Alexeja Beljajeva (55), ktorý ju postavil načierno. Stavebníkovi za to hrozí pokuta do 33 193 eur.

Problémy s povoleniami v tejto obľúbenej lokalite mali viacerí stavebníci, napríklad vrátane pretekára Doda Studeniča či bývalého starostu Devína Jozefa Paczelta.

Kto je Jozef Brhel

1995: Počas Mečiarovej vlády sa stal štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.
1998 a 2002: Bol zvolený za poslanca HZDS.
2003: Opustil Mečiara so skupinou okolo Vojtecha Tkáča, bol nezávislý poslanec.
Koncom roku 2003: Vzdal sa mandátu a z politiky sa stiahol. Je však často spájaný so Smerom.

Solárny kráľ?

Firmy blízke Jozefovi Brhelovi naskočili do biznisu solárnej energetiky v čase, keď bolo podnikanie v tomto odvetví najlukratívnejšie. Hoci sa o ňom hovorí ako o sivej eminencii solárnej energetiky a s ním spojené firmy prevádzkujú elektrárne pri Brezovej pod Bradlom, tri v Hurbanove a tri v Tornali, sám sa za veľkého hráča na poli slnečnej energetiky nepovažuje.

„Podnikateľská skupina okolo Jozefa Brhela je len jedným z viac než tisíc subjektov, ktoré podnikajú v oblasti fotovoltiky. Jej podiel je zanedbateľný,“ tvrdí jeho mediálny zástupca Juraj Puchý.

Štát v poslednom roku výrazne obmedzil podporu fotovoltickým zdrojom. Podnikateľská skupina okolo Brhela však ani teraz nezaháľa.

„Pripravuje v oblasti obnoviteľných zdrojov viaceré projekty v štátoch EÚ. Ide napríklad o Nemecko a severské štáty,“ dodal v podnikateľovom mene Juraj Puchý.

Spojili svoje kráľovstvá

Vo Vysokých Tatrách v roku 2010 sa vzali deti z vplyvných rodín. Jozef Brhel mladší si vzal Danku Širokú. Zaujímavosťou je, že aj sídla Brhelovcov a Širokých sa nachádzajú vedľa seba v Záhorskej Bystrici v lokalite Strmý vŕšok.

Juraj Široký sa, takisto ako Brhel označovaný za mecenáša vládnej strany Smer, v rebríčkoch najväčších boháčov dostáva na popredné miesta.

Verejnosť ho pozná aj ako dlhoročného šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja a člena Slovenského olympijského výboru.

Niektoré české médiá o Širokom informovali, že sa mal podieľať na likvidácii Harvardských fondov v Česku, keď ich mal podľa ich informácií spolu s Viktorom Koženým tunelovať a peniaze presúvať do daňových rajov. Za takéto skutky však Širokého nikdy nestíhali.