Kto očakával zázrak, zostal nemilo prekvapený. Vladimír Mečiar sa nezmenil. Počas viac ako hodinovej debaty mali mnohí diváci pocit, že sa vrátili do obdobia 90-tych rokov. Bývalý slovenský premiér nevie, prečo by sa mal matke zavraždeného Roberta Remiáša ospravedlniť a takisto tvrdí, že jemu sa už nič stať nemôže.

Väčšina Slovenska, vrátane našej politickej scény, sa včera sústredila len na jedného človeka. Tomu nasvedčuje aj búrlivá diskusia na sociálnej sieti.

„Zdá sa až neuveriteľné, že ten vetchý starý demagóg ešte aj dnes tak pevne stíska premiéra Fica, že sa chce vyhnúť zrušeniu amnestií cez prakticky nepoužiteľný Ústavný súd. Premiér Fico, prečo sa vy, ktorý dokážete urobiť 1000 klikov, bojíte starého Mečiara?“ napísala na svoj profil podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová.

Čerstvý odídenec z najsilnešej opozičnej strany SaS, Jozef Mihál len jednoducho zhodnotil: „Na toho vraha sa nedá pozerať.“

Koaličný poslanec Ľuboš Blaha to až tak jednoznačne nevidí, no pripúšťa, že sa mu Mečiar hnusil vždy. „Áno, morálne mi je zle z toho, čo sa dialo v 90.rokoch - špinavosti robili obe strany. Ale nerobte z ľudí idiotov. To čo majú znamenať tie petície, každodenné články, Kiskove slzy, jednostranné filmy?“ vyjadril sa.

Poslankyňa Jana Cigániková, ktorá je známa tým, že si servítku pred ústa nedáva, vidí aj za diskusiou stranu Smer-SD. „Keby to mysleli vážne, zavolali by ako oponenta pána Budaja, dlhoročného bojovníka za zrušenie Mečiarovych amnestií a predkladateľa zákona,“ napísala.

Jej spolustraník Martin Poliačik sa bol na Mečiara pozrieť zblízka. Okrem novinárov a poslancov, ktorí sú na podobné akcie zvyknutí, pokrikovali vraj ľudia na ex-premiéra aj cez svoje okná.

Poslanec Peter Osuský si zasa na margo televíznej diskusie posťažoval, že pri amnestiách už aj zostarol, no hlasovacie zariadenie si pamätá dobre.

Mečiarove amnestie sa na pôdu parlamentu dostanú už po deviatykrát. Hoci už aj niekoľko ministrov potvrdilo, že ak by boli poslancami hlasovali za zrušenie amnestií, či sa to nakoniec podarí, je otázne. V tejto otázke sa rozchádzajú aj poprední právnici. Kým jedni tvrdia, že je amnestie možné zrušiť, iní sú skeptickí.