Mečiar z vrcholovej politiky nedobrovoľne odišiel v roku 2010, keď jeho strana utrpela v parlamentných voľbách prehru a do Národnej rady sa nedostala. Odvtedy začal aj postupný úpadok samotného hnutia, ktorý napokon vyústil až k dobrovoľnému zrušeniu strany, oficiálne z dôvodu jej strnulosti a straty dynamiky. Samotný Mečiar z potápajúcej sa lode vystúpil len pár týždňov pred týmto rozhodnutím. Napokon sa zbavil aj niekdajšej pýchy hnutia – sídla na Tomášikovej ulici, ktoré najskôr od strany odkúpil cez svoju firmu a následne ju predal. Všetko nasvedčovalo tomu, že bývalý šéf vlády upadol do politického zabudnutia a zrušenie jeho neslávnych amnestií v marci 2017 bolo naposledy, čo sa jeho meno vo veľkom skloňovalo na politickej scéne.

Anketa
Chcete, aby sa Vladimír Mečiar vrátil do politiky?
  • 26%
  • 74%


Dnes sa však zdá, že bývalý trojnásobný šéf vlády predsa len chytá na dôchodku druhý dych. „Zodpovedne vyhlasujem, že na funkciu prezidenta sa teraz ani v budúcnosti kandidovať nechystám,“ jasne povedal nedávno pre denník Plus JEDEN DEŇ. To však neznamená, že nepoškuľuje po iných úlohách v politike, čo aj sám potvrdil. „Neoddychujem. Ovce som prestal chovať, lebo mi zožrali stromy, no a trošku som sa nenápadne začal venovať politike,“ prezradil pre TV Markíza. "Určite neplánujem kandidatúru na prezidenta. Na tisíc percent. Vstup do politiky áno,“prekvapil svojím jasným vyhlásením. Čo presne plánuje, však nešpecifikoval.


Politický analytik Ján Baránek tvrdí, že nemusí byť neúspešný, veľa možností však otvorených nemá. „Pre neho ako pre bývalého premiéra nevidím inú možnosť, ako založiť politickú stranu alebo sa postaviť do čela nejakej existujúcej. Mohol by byť ešte aj čestným predsedom,“ tvrdí. Svoj hlas by mu mohli podla odborníka dať terajší voliči Smeru-SD, SNS či kotlebovcov. Podporu by mohol mať aj medzi časťou mladej generácie. „Môže legitímne vystupovať ako ten, čo sa zaslúžil o založenie Slovenskej republiky. A Mečiar je expert na využívanie emócií,“ upozornil. „90. roky asi nezopakuje, ale priestor tam je,“ uzavrel Baránek.