Preto rezort financií mohol rozhodnúť o vyplatení výhry aj bez prijatia osobitného zákona, myslí si Benčík. Ministerstvo na žiadosť právnikov zatiaľ neodpovedalo. „Ak príde k súdnej žalobe, budeme žiadať zaplatenie celej finančnej výhry 400-tisíc eur. Žalovať budeme pravdepodobne Slovenskú republiku v zastúpení Ministerstvom financií SR ako vyhlasovateľa súťaže,“ povedal právnik Zuzany. 

Ide tak o výrazne vyššiu sumu oproti tej, ktorú by Zuzana dostala v prípade, že by heslo stihla povedať v časovom limite. Podľa zákona totiž z každej výhry v očkovacej lotérii nad 350 eur štát odpočítava 19-percentnú daň. Ak by v auguste mala Zuzana šťastie, na jej účet by bolo pripísaných o niečo menej ako 325-tisíc eur.

No aj v prípade žalovania štátu môže prísť o slušnú sumu, upozorňuje advokát Jozef Dobrovič. „Ja by som pani Zuzane neodporúčal ísť do takéhoto sporu, a to už len z dôvodu vysokého súdneho poplatku, ktorý by bol vo výške 12-tisíc eur – a o tieto peniaze by, samozrejme, v prípade neúspechu prišla,“ uviedol pre náš denník. Doplnil, že podľa neho by žaloba v tejto veci nemala byť úspešná.

Dôvod prečo odborník nízko hodnotí šancu Zuzany uspieť na súde, nájdete v galérii