Budaj sa zároveň obrátil na ministerstvo financií, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií. Informoval o tom hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Pavol Fejér.

Budaj odmieta podozrenia z údajného ovplyvňovania procesu schvaľovania poskytnutia dotácií. Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť sa prihlásilo a podalo svoje dve žiadosti ešte v roku 2019. "Keďže v danej výzve boli alokované dostatočné finančné prostriedky a občianske združenie splnilo všetky formálne podmienky a požiadavky, riadiaci orgán ministerstva musel žiadosť schváliť," uviedol Fejér.

MŽP deklaruje, že na podmienky, proces schvaľovania a nastavenie kritérií výzvy nemali vplyv ani šéf envirorezortu ani premiér Igor Matovič (OĽaNO). Predložená žiadosť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia musí spĺňať všetky podmienky definované vo výzve. Vyhodnocovanie splnenia podmienok sa realizuje v nadväzných fázach cez vopred stanovené objektívne kritériá tak, aby bol minimalizovaný subjektívny názor osôb, vysvetľuje Budaj.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) prichádza na rokovanie 42. schôdze vlády SR.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Pokračuje, že žiadosti sa posudzujú na dvoch úrovniach, na administratívnej a odbornej. Podmienky výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratné finančné prostriedky zverejnilo minulé vedenie MŽP v septembri 2017. Predložených bolo deväť žiadostí a z nich bolo kladne posúdených šesť. "Systém posudzovania vylučuje akékoľvek subjektívne ovplyvňovanie a uspeje každý, kto splní vopred zverejnené kritériá," poznamenal Budaj.

Občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť malo dostať dve dotácie z eurofondov vo výške takmer 390 000 eur. Kalinský odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho súčasným pôsobením na poste poradcu premiéra. Zdôraznil, že projekty sa predkladali ešte za predchádzajúceho vedenia. Dodal tiež, že nie je štátny zamestnanec ani verejný funkcionár a jeho pozícia je apolitická.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD žiada odstúpenie ministra Budaja pre dotácie. Požaduje aj zrušenie oboch dotačných zmlúv.