Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že Maďarsko a Rakúsko ostávajú medzi menej rizikovými krajinami s tým, že „naši susediamajú porovnateľné problémy ako Slovensko". Zároveň na Slovensku by mal byť po odobrení vládou opäť vyhlásený núdzový stav. „Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav," vysvetlil Matovič.

Do platnosti opäť vstúpi aj povinnosť nosiť rúško v exteriéri. Nosiť sa však bude musieť iba v prípade, ak rozostupy medzi ľuďmi budú menšie ako dva metre a ak nepochádzajú z jednej domácnosti. Rovnako budú musieť aj naďalej strpieť rúška školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl. Na prvom stupni bude nosenie rúšok zatiaľ  iba odporúčané, pričom Mikas si zatiaľ nemyslí, že by sa mali školy zatvárať.

Nosenie rúška by malo byť samozrejmosťou aj v reštaurácii s výnimkou jedenia a pitia. V obchodoch a obchodných domoch budú od 1. októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk. Obmedzený  bude aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.

Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané. Výnimkou budú sobáše, pohreby, krsty (nie svadobné oslavy či kary, pozn. red.) zasadnutia orgánov verejnej moci či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní. Zakázať by sa mali športové, kultúrne či firemné podujatia, ale aj omše. Organizovanie rodinných osláv sa neodporúča. 

Čo sa týka  prevádzok verejného stravovania, budú môcť byť otvorené iba tie, kde sa sedí. Matovič zároveň apeluje, aby ľudia mali na tvári rúško v reštauráciách stále, nemusia ho mať len keď jedia a pijú. Otvorené by mali byť od 6.00 do 22.00 h. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop. Predseda vlády SR o tom informoval počas zasadnutia ústredného krízového štábu. Opatrenie by malo platiť od 1. októbra.

Núdzový stav
Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej. Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

19.02 - Koniec tlačovej konferencie

18.58 - Matovič uviedol, že všetky nové opatrenia môžu zmeniť stav na Slovensku v horizonte troch týždňov. „To, čo sa udeje najbližšie dva týždne, už v rukách nemáme,"povedal.

18.57 - Súdy budú fungovať aj naďalej v obvyklom režime a ich zasadnutia budú naďalej prebiehať.  Ak by bola na pojednávaní prítomná verejnosť či novinári, budú aj tu musieť platiť podobné opatrenia ako v obchodoch či iných prevádzkach. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič
Zdroj: Martin Baumann

18.54 - Otvorené budú môcť byť iba prevádzky verejného stravovania, kde sa sedí. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v súvislosti s opatreniami proti rozšíreniu nového koronavírusu. Apeluje, aby ľudia mali na tvári rúško v reštauráciách stále, nemusia ho mať len keď jedia a pijú. Otvorené by mali byť od 6.00 do 22.00 h. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.

18.52 - Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané. Výnimkou budú sobáše, pohreby, krsty, zasadnutia orgánov verejnej moci či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní. Zakázať by sa tak mali športové, kultúrne či firemné podujatia, ale aj omše. Organizovanie rodinných osláv sa neodporúča.

18.50:  Igor Matovič uviedol, že dôrazne odporúča aby vysoké školy zabezpečili dištančné vzdelávanie tam,  kde je to možné a zároveň, aby školy vyprázdnili internáty od študentov, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná. 

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas
Zdroj: Jaroslav Novák

18.43 - V obchodoch a obchodných domoch budú od 1. októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.

18.38 -  Školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

18.36 - Povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri opäť vstúpi do platnosti. Nosiť sa však bude v prípade, ak rozostupy medzi ľuďmi budú menšie ako dva metre. 

18.32 - Na Slovensku by sa opäť mal vyhlásiť núdzový stav. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Po rokovaní Ústredného krízového štábu to avizoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Tento krok musí ešte odobriť vláda.

18.30 - Maďarsko a Rakúsko ostávajú medzi menej rizikovými krajinami. Uviedol to po rokovaní Ústredného krízového štábu hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že naši susedia majú porovnateľné problémy v súvislosti s novým koronavírusom ako Slovensko.