V súvislosti s nadchádzajúcim výročím Trianonskej mierovej zmluvy, ktoré bude 4. júna, Korčok podotkol, že s jeho maďarským rezortným partnerom hovorili o Trianone veľmi otvorene. Zhodli sa na tom, že oba národy vnímajú túto situáciu odlišne.  "Čo nás nemusí zjednocovať, nás nesmie rozdeľovať. Tak treba vnímať aj iniciatívu slovenského premiéra Igora Matoviča, ktorý pozval predstaviteľov maďarskej komunity na Slovensku, aby sme sa stretli, dá sa povedať, v predvečer tohto výročia. Je to podľa mňa silný signál - ak chcete - empatie, ktorú aj my očakávame od Maďarska - práve 4. júna, keď si pripomeniete 100. výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Úrad vlády robí tajnosti

Napriek tomu, že sa na stretnutie odvolával minister Korčok a Péter Szijjártó potvrdil, že sa akcie zúčastní aj maďarský veľvyslanec, Úrad vlády detaily podujatia tají. Podľa našich informácií by sa ho mali  zúčastniť nielen aktivisti z prostredia maďarskej menšiny, ale aj zástupcovia politických strán. 

József Berényi (SMK) a premiér SR Igor Matovič pózujú pred Úradom vlády
József Berényi (SMK) a premiér SR Igor Matovič pózujú pred Úradom vlády
Zdroj: Facebook

Ako pre našu redakciu vysvetlila hovorkyňa Úradu vlády Tatiana Kmecová, má ísť o neformálne stretnutie, na ktorom sa nebudú rozoberať témy pracovného charakteru, ale pôjde predovšetkým o utužovanie vzájomných vzťahov. Hostia však dostali pozvánku oficiálne od protokolu Úradu vlády. Hoci je pozvanie na priateľské stretnutie oficiálne, ani úvodná časť nie je prístupná zástupcom médií a dostupný nie je ani zoznam pozvaných hostí či program.

Podľa našich informácií môže takýto prístup zabraniť pýtať sa na postoj Slovenska voči niektorým sporným krokom maďarskej vlády, akými sú dekréty premiéra Viktora Orbána. Zdroje z prostredia zároveň pripustili možnosť, že sa na podujatí spomenie aj otázka dvojitého občianstva. Dvojité občianstvo svojho času navrhol práve Viktor Orbán a bývalá vláda to občanom narodeným na území Slovenska zakázala. Udialo sa to ešte v roku 2010.  V programovom vyhlásení súčasnej vlády je pritom zahrnuté, že vláda nebude odoberať občianstvo tým občanom, ktorí ho získali na základe dlhodobého pobytu v zahraničí. 

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyjadril názor, že Európa, Slováci či Maďari, všetci v Európe majú zložitú históriu a zložité zážitky z tejto histórie. To, čo je podľa jeho slov pre jedných porážka, je pre iných víťazstvo. To, čo je pre jedných trauma, pre iných je začiatok slobody. "Ale toto sa nesmie stať balvanom, ktorý máme na krku a ktorý nám bráni pozerať sa do budúcnosti a robiť to, čo od nás občania očakávajú v prítomnosti. Verím, že tento týždeň bude týždňom plným empatie. Toto si želám, aby tóny, ktoré zaznejú v Budapešti 4. júna, bolo niečím, čo naozaj otvára spoluprácu do budúcnosti," dodal.

Kolotoč oficiálnych návštev

Szijjártó  uviedol, že srdečne očakávajú návštevu predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO). "Povinným krokom pre slovenského premiéra je návšteva Česka, podľa našich informácií sa tak stane už zajtra (3. 6.). Potom ho radi privítame v Budapešti, pretože naše strategické vzťahy na najvyššej úrovni v každom prípade sú dôvodom na to, aby sa nový predseda vlády stretol so svojím maďarským kolegom. Osobne - vzhľadom na existujúcu epidemiologickú situáciu telefonicky - už viackrát hovorili," povedal maďarský minister.

"Budem tlmočiť pozvanie predsedovi vlády na návštevu do Budapešti. Zajtra odchádzame do Prahy, to potvrdzujem, a verím, že v dohľadnom čase sa uskutoční aj návšteva slovenského premiéra v Budapešti," reagoval Korčok.