Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva v stredu neposunuli do druhého čítania. Návrh predložil líder OĽaNO Igor Matovič a odôvodňoval to snahou o zvýšenie účasti vo voľbách. Obával sa totiž, že voliť príde nízky počet ľudí.

"Mrzí ma, že dnes zástupcovia všetkých politických strán symbolicky ukázali prostredník svojim vlastným voličom aj dvom miliónom nevoličov. Ukázali, že im na nich nezáleží, že nimi pohŕdajú," komentoval odmietnutie 500-eurovej odmeny v stredu Matovič. Avizoval však, že už má pripravený Plán B, ktorý označil za dosť kontroverzný.

VIDEO: Matovič je sklamaný z poslancov, ktorí nehlasovali za 500-eurovú odmenu ľuďom za účasť vo voľbách:

Matovič zároveň opätovne predložil do parlamentu návrh na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách. Návrh predložený do parlamentu by podľa Matoviča mal byť zaradený vzhľadom na to, že bol predložený ešte pred odmietnutím pôvodného návrhu v parlamente. Očakáva, že sa o ňom bude rokovať na májovej schôdzi.

VIDEO: Matovič: "30. septembra budú historické voľby a budú mať rovnakú dôležitosť ako revolúcia v novembri 1989. V týchto voľbách bude pokus o to, aby na Slovensku prišlo opätovne k zmene režimu: z demokracie späť k totalite, diktatúre a tyranii".

Matovič odmieta, že by išlo o návrh v rovnakej veci ako návrh na desaťpercentnú zľavu z poplatkov za účasť na voľbách. Poukazuje na výrazný rozdiel v dosahu na verejné financie. Kým pri zľave išlo o približne deväť miliónov, 500-eurová odmena by štát stála 1,5 miliardy eur. V rokovacom poriadku parlamentu sa uvádza, že ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.

Opätovné predloženie návrhu na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách je legitímnou cestou, keďže návrh poslanec Igor Matovič (OĽaNO) podal ešte pred hlasovaním o pôvodnom návrhu - uviedol to predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Milan Vetrák.

Vetrák argumentuje, že pokiaľ Matovič predložil do parlamentu nový návrh o odmene skôr, ako sa o pôvodnom návrhu hlasovalo, mohlo by sa o ňom rokovať aj na ďalšej májovej schôdzi. Záleží to podľa neho od rozhodnutia predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina). "Podľa mojich informácií podal predseda OĽaNO Igor Matovič návrh zákona ešte pred hlasovaním. Je to teda legitímna cesta spracovania legislatívneho návrhu," skonštatoval. V oboch prípadoch ide o novelizáciu zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Podobne podľa Vetráka postupoval v januári podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) pri novele Ústavy SR, keď predložil nový návrh v tej istej veci ešte skôr, ako bola pôvodná novela odhlasovaná. Išlo o novelizáciu ústavy v súvislosti so skrátením volebného obdobia.

Vo februári už parlament odmietol novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. V nej navrhovali poslanci odmenu vo forme zľavy desať percent z poplatkov štátu za účasť na voľbách. Keďže ešte neuplynula polročná lehota, mohol by to byť dôvod na nezaradenie aktuálneho Matovičovho návrhu. "Pokiaľ to predseda parlamentu predloží na posúdenie ústavnoprávnemu výboru, budeme sa zaoberať tým, či ide o návrh v tej istej veci. Verím, že výbor rozhodne v súlade s doterajšími stanoviskami," reagoval Vetrák.

Vtipné memečka o Matovičovi si pozrite v našej galérii!

Naopak opätovný návrh Matoviča na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách bol podľa poslanca SaS Ondreja Dostála podaný v rozpore s rokovacím poriadkom. Týka sa podľa neho rovnakej veci ako návrh na zľavu z poplatkov štátu za účasť vo voľbách odmietnutý vo februári, teda pred menej ako šiestimi mesiacmi. Nie je teda možné ho zaradiť do programu nasledujúcej schôdze. V liste na to upozornil aj predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina).

"Nový návrh poslanca Matoviča bez najmenších pochybností upravuje tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh poslancov OĽANO, a to poskytnutie odmeny za účasť vo voľbách do NR SR, a preto je dnes podaný nový návrh poslanca Matoviča predložený v rozpore s paragrafom 96 odseku 3 zákona o rokovacom poriadku," uviedol Dostál.  Slovné spojenie "v tej istej veci" obsiahnuté v zákone o rokovacom poriadku podľa neho neznamená, že musí ísť o úplne identické návrhy zákonov.

Dostál hodnotí opätovné predloženie návrhu na 500-eurovú odmenu ako zjavný pokus obísť zákon o rokovacom poriadku. Predložením rovnakého návrhu ešte pred hlasovaním chcel podľa neho evidentne dosiahnuť, aby obišiel ustanovenie o polročnej lehote na predkladanie návrhov v rovnakej veci.

Prečítajte si aj: