Sprísniť sa majú viaceré opatrenia vrátane kontrol občanov z krajín postihnutých koronavírusom. Zvýšiť sa má aj pokuta za nedodržanie karantény, ľudia tak môžu zaplatiť do 5 000 eur. Rozhodnúť sa má aj o cestovaní do Chorvátska, v ktorom rapídne pribúdajú nové potvrdené prípady nákazy.

Vyjadrenie premiéra môžete sledovať NAŽIVO:

Za posledných päť týždňov bola viac ako polovica z nových prípadov importovaná. "Krajina, z ktorej (v tom období, pozn. red.) prišlo najviac pozitívne testovaných ľudí, bola Česká republika, a to 48 prípadov,"povedal premiér Igor Matovič s tým, že druhá bola Ukrajina, potom Veľká Británia a Srbsko. Dodal, že regionálne úrady majú situáciu pod kontrolou, a teda vláda nemusí pristúpiť k celoplošným opatreniam.

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, začne sa testovanie zdravotníkov, ktorí sa vrátili z rizikových krajín. O preplácanie testov sa postará štát.

Vláda dnes v zrýchlenom legislatívnom konaní prijala novelu zákona, podľa ktorej budú môcť byt úrady informované o ľuďoch, ktorí nedodržiavajú povinnú karanténu pri návrate z červených krajín. Veľká Británia sa od ďalšieho pondelka zaradí medzi menej rizikové krajiny.

Mohlo by vás zaujímať: