„Mistrík je férový a dobrý chlap, ale na túto tému sme sa zatiaľ nebavili,“ povedal Matovič. Najskôr chce však počkať, čo vo voľbách povedia občania. „Nebudeme sa biť do hrude, že kto bude premiér, ale s pokorou budeme čakať na definitívne rozhodnutie voličov. Pevne verím, že Ficovi sa to kráti a strihá si posledných 14 dní,“ odkázal Matovič expremiérovi a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi.

 

Bývalý prezidentský kandidát v tom má jasno. Premiérsku stoličku by podľa vlastných slov prijal, má však podmienku: „Ak by sa na tom zhodli všetci partneri možnej koalície.“ Podľa neho sa krajina potrebuje zjednotiť na báze racionality, spolupráce a nekonfliktnosti, pretože tu dnes vraj máme rozvrátený štát. Voliči podľa neho čakajú jednotu a nie prekáračky v koalícii: „Slovensko potrebuje nie len zmenu, ale malú revolúciu slušnosti v politike.“ Najprv vraj treba urobiť audit toho neporiadku, čo tu zanecháva súčasná vláda a potom si treba vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce.

Robert Mistrík, Zuzana Mistríková, Zuzana Čaputová, Peter Konečný
Robert Mistrík, Zuzana Mistríková, Zuzana Čaputová, Peter Konečný
Zdroj: Profimedia

Politológa Miroslava Řádka celá situácia prekvapuje. Pozastavuje sa nad tým, že vôbec vznikla takáto úvaha. „To je tragédia opozičných strán. Je čudné, ak máme strany, ktoré sa snažia získať politickú moc, a potom by povedali, že nominujú niekoho iného,“ zamýšľa sa s tým, že z opozície by na tomto poste zrejme najradšej videl lídra PS/Spolu Michala Trubana. „Pôsobí najmenej konfrontačne a zdá sa byť aj empatický,“ povedal Řádek.

SaS, ktorá Mistríka podporovala v prezidentských voľbách, podotkla, že premiéra bude navrhovať najsilnejšia strana. „Ak to bude Mistrík, budeme to akceptovať,“ doplnila. KDH zase uviedlo, že konkrétne mená budú predmetom povolebnej diskusie. „Nebudeme komentovať špekulácie, ktoré vznikajú preto, že Igor Matovič nedal jasnú odpoveď, ako by sa v prípadnej budúcej vláde OĽaNO postavilo k funkcii premiéra,“ napísali nám z tlačového oddelenia PS/Spolu. Za ľudí a Sme rodina na našu otázku o tom, či by súhlasili s tým, aby bol Mistrík premiérom, neodpovedali.

Mohlo by vás zaujímať: