Ako sa prst dostal do USA, je doteraz trochu záhadou. Uvažuje sa o tom, že Slováci z Ameriky boli na pohrebe a zobrali ho so sebou. Samotná Matica je v ďalších vyhláseniach zatiaľ opatrná. „Všetko ešte musí prejsť procesom verifikácie,“ povedal predseda Tkáč. Teší ho však, že sa s múzeom dohodli na tom, že daruje Matici archívne dokumenty od roku 1892, ktoré súvisia s našou kultúrou.


Zabudnutý?: Prišiel aj Augustín Marián Húska Elegán (vľavo). Rydlo ( v bielom) prišiel na akciu vyštafírovaný.
Foto: Matej Kalina/PLUS Jeden deň

Staré známe tváre

Na spomienkové kladenie vencov prišli aj niektorí politickí veteráni. Objavil sa napríklad Augustín Marián Húska, známy najmä z deväťdesiatych rokov ako verný člen HZDS. Teraz v septembri by mal osláviť už 83. narodeniny. Ako priznal, Mečiarovi k 70-ke zablahoželal, na oslavu však nešiel. Za vysokou politikou mu ľúto nie je. „Odchod z verejného života je prirodzená vec a netreba za ním smútiť. Nechýba mi to,“ povedal Húska. Spolu s Húskom sa zúčastnil aj Jozef Rydlo, ktorý zase kedysi vystupoval v tričku SNS. Verejnosti sa stal známym aj vďaka početným škandálom, ktoré ho sprevádzali.

Slota po boku Štúra?

Rydlo, ktorému hádam nikto z prítomných nepovedal inak ako „pán akademik“, čelil pochybnostiam o získaní profesorského titulu. Okrem toho mal ešte ako poslanec nezákonne poberať švajčiarsky dôchodok a jeho meno sa spája aj s krádežami kníh. Ani Rydlovi aktívna politika nechýba. „Iba zdravie mi chýba,“ povedal národniar, ktorý pri spomienke na Hlinku vyronil aj pár sĺz. Sám by si želal, aby sa vraj Slováci uvedomili. „Želal by som si, aby si spomenuli, že boli takí ľudia ako kedysi Štúr, Hlinka, Tiso i Vladimír Mečiar. A patrí sem aj Ján Slota. Slota nie je len človek, ktorý si rád vypije alebo ktorého vymaľujú noviny,“ povedal. Na spomienku prišiel i vedúci Kancelárie prezidenta Milan Čič či herečka Eva Kristínová.