Na najbližšej schôdzi Národnej rady SR sa má znova rozhodovať o tom, či zákonom obmedzia prístup k interrupciám.

Návrh novely dostal v prvom čítaní zelenú

Návrh novely interrupčného zákona schválil parlament v prvom čítaní. Hlasovalo zaň 75 zo 130 prítomných poslancov. Novelou by sa sprísnili pravidlá umelého prerušenia tehotenstva aj vyššej peňažnej pomoci rodičom pri narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím.

Od mája budúceho roka by bolo možné vykonať interrupciu až po štyroch dňoch od chvíle, čo lekár odošle Národnému centru zdravotníckych informácií hlásenie o poučení ženy o zákroku či napríklad o možnosti absolvovať utajený pôrod.

Do ulíc sa chystajú stovky ľudí

Na sociálnej sieti vznikla protestná udalosť s názvomNEBUDEME TICHO! Pochod za reprodukčnú spravodlivosť!“ Po odborníkoch svoj nesúhlas verejne prejavia aj nespokojné ženy. Protesty sa uskutočnia v troch mestách. O 17.30 h sa stretnú na bratislavskom Námestí SNP, o 17.00 h v Banskej Bystrici na Huštáku, o 18.00 h v Trnave pred radnicou. V Košiciach bude pochod v stredu 20. 10. o 17.30 h pri Dolnej bráne. Organizátor pripomína ľuďom, aby si na protest nezabudli vziať varechy. Svoju účasť zatiaľ potvrdilo takmer tisíc ľudí.

Šéfka zdravotníckeho výboru a poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková rozdala poslancom odkazy od žien napísané na vareškách.
Zdroj: Facebook J.B.C.

K novému zákonu sa vyjadrila aj Jana Bittó Cigániková

Po dnešnom pracovnom stretnutí Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo sa predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) vyjadrila k návrhu zákona o pomoci tehotným ženám z dielne Anny Záborskej (73). Jej reakciu si môžete pozrieť vo videu.

Stovky ľudí sa v pondelok podvečer zhromaždili v Bratislave, aby podporili bezpečnú a legálnu interrupciu. Reagovali tak na návrh zákona o pomoci tehotným ženám, o ktorom by mal parlament definitívne rozhodnúť na nadchádzajúcej schôdzi. Pochod za reprodukčnú spravodlivosť organizovala iniciatíva Nebudeme ticho vo viacerých mestách v SR i v Českej republike.

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa aktuálne nachádza v druhom čítaní. Podľa návrhu by sa mohla predĺžiť lehota na rozmyslenie o potrate zo 48 na 72 hodín, pôvodne to bolo 96 hodín. Zaviesť by sa mohol osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

Súčasťou návrhu je aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na dostupnosť potratov a na služby a tovary spojené s výkonom umelých potratov. Niektorí poslanci avizovali predloženie pozmeňujúcich návrhov, ktorým by chceli zákon zmierniť.

Pochod z námestia SNP pred parlament NRSR. Nebudeme Ticho, solidarita so ženami.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Aktuálne informácie a celý priebeh protestu vám prinášame ONLINE:

19:30 Protest proti návrhu Anny Záborskej sa skončil.

19:00 Dav protestujúcich ľudí proti sprísňovaniu interrupcií sa presunul pred parlament, kde skandoval „Nebudeme ticho“, „Ide o moc, nie o pomoc“ a „Anna, daj už pokoj“.

18:32 Na bratislavský pochod prišli aj lekárky, ktoré parlament vyzvali, aby návrh nepodporil.

18:15 Bojovať proti návrhu poslankyne Záborskej prišla aj Jana Bittó Cigániková.

Protestu sa zúčastnila aj Jana Bittó Cigániková.
Zdroj: Tony Štefunko

18:00 Za právo na bezpečnú interrupciu sa dnes protestuje v piatich slovenských mestách. Do ulíc vyšli tiež ženy v Brne a v Prahe.

17:30 V Bratislave sa začal protest proti návrhu Anny Záborskej, ktorý by ženám sťažil prístup k interrupciám. „V tomto boji stojíme spoločne, a to nielen dnes alebo zajtra, ale dovtedy, kým bude treba,“ hovorí počas svojho prejavu Zuzana Maďarová z iniciatívy Nebudeme ticho.

Zábery z protestu nájdete v GALÉRII