Aj keď Martina Filka na Orave vídali už len zriedka, nikdy naňho nezabudli. Preto sa s ním v sobotu lúčili v Nižnej desiatky susedov a kamarátov z detstva i z gymnaziálnych čias. Prišli aj jeho blízki z hlavného mesta. „Bojovník a hrdina sa vrátil domov,“ povedal v dojímavom príhovore priateľ nebohého.


Veniec od ministra Kažimíra.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

„Každý z nás v sebe nosí časť Martinovej mozaiky. Momenty, ktoré navždy ostanú medzi nami a Martinom,“ dodal. „Pri diskusii, čo bude s jeho plánmi, vládou, so Slovenskom a s Európou, povedal: Nebojte sa, dobre bude. Povedal to tým svojím typickým tónom, akoby zavelil do práce: Poďme už teda niečo robiť, aby nám tu bolo spolu lepšie,“ uzavrel príhovor.

Vrátil sa domov! Ekonóma Martina Filka (†35) pochovali na Orave

V Bratislave sa lúčila s Martinom najmä jeho žena Asena (33). „Posledný jednorožec je fuč! Hoci on by povedal, že nie je posledný, ale je ich iba málo, ako šafranu a ešte nerozkvitli,“ hovorila mladá vdova zápasiac s plačom.


Hrob Martina Filka v Nižnej.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Na Orave sa zase s Martinom naposledy lúčila jeho mama Oľga. Užialená žena niesla synovu urnu v náručí až na cintorín. Asena kráčala v slzách vedľa svokrovcov s manželovým portrétom. Do hrobu ho uložili spoločne, v objatí s Martinovými súrodencami.

Na stuhu smútočnej kytice mu napísali: Martinko, budeš nám chýbať! Hrob sa stráca pod množstvom kvetov od príbuzných, kamarátov a bývalých spolužiakov. Úctu Filkovi vzdali aj prezident Andrej Kiska a minister financií Peter Kažimír.