VÝSLEDOK ROKOVANIA NÁJDETE V GALÉRII >>>

Kolíková ale cítila dôveru od kolegov z vlády: „Mám silnú podporu strany Za ľudí a silnú podporu cítim aj od vlády Eduarda Hegera, ktorá je dnes jasne vyjadrená stanoviskom adresovaným parlamentu.“ Ministerka prezradila, že sa včera s Hegerom strela až po 20.00, kvôli jeho pracovnej vyťaženosti. „Z tohto stretnutia som si odniesla písomné výhrady OĽANO,“ povedala Kolíková s tým, že na otázky najsilnejšej koaličnej strany pripravila odpovede. Podľa Kolíkovej je tu stále časť poslancov OĽANO, ktorí majú voči nej výhrady.

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová potvrdila, že za Kolíkovou stojí. K otázkam ktoré trápia strany Smer a Hlas sa chcú poslanci Za ľudí vyjadriť až počas odvolávania, no Remišová sa k jednej napokon dostala: „Najabsurdnejší dôvod na jej odvolávanie je odmietanie reforiem. Fico a Pellegrini by sa mali pozrieť do zrkadla. Čo priniesli roky, počas ktorých boli premiéri zodpovední aj za situáciu v justícii?“ Podľa Remišovej bola justícia na konci vlád Fica a Pellegriniho v rozklade a viacero sudcov sa priznalo k "znásilňovaniu spravodlivosti".

S návrhom na odvolanie Kolíkovej nesúhlasí ani vláda. Vo svojom stanovisku uvádza, že návrh na vyslovenie nedôvery šéfke rezortu spravodlivosti vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.

Vľavo ministerka spravodlivosti Za ľudí Mária Kolíková (Za ľudí) podala demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej (vpravo) v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 23. marca 2021. Neskôr sa do funkcie vrátila a dnes čelí odvolávaniu v parlamente. Jaroslav Novák

„Prvým dôvodom na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti má byť jej údajná neodbornosť. Vo vzťahu k tomu je potrebné uviesť, že vláda si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda nemá žiadne pochopenie,“ uvádza sa v stanovisku vlády. Ďalším dôvodom Kolíkovej odvolávania je jej komentovanie tragického úmrtia generála Milana Lučanského, že Ministerstvo spravodlivosti poskytlo žiadateľom dotácie na podporu ľudských práv v objeme vyše 700-tisíc eur, ale aj už vysvetlené pochybenie jej nevlastnej sestry.

VÝSLEDOK ROKOVANIA NÁJDETE V GALÉRII >>>

Strana Smer prišla počas rozpravy s novými podozreniami voči ministerkinej rodine. „Firma MK REAL (firma rodiny Kolíkovej, v ktorej figuruje aj ministerka, poznámka redakcie) podľa informácií ktoré máme od pôvodnej majiteľky pozemku, podvodným spôsobom ukradla tejto majiteľke jej pozemok,“ povedal poslanec Smeru Ladislav Kamenický. Podľa neho to MK REAL spravil podobne, ako exprezident Andrej Kiska, ktorý vraj ukradol pozemky pod Tatrami od zubára Jána Franca. „Bolo tam vydržanie, zmena určitých dokumentov, falšovanie geometrických plánov, až sa tento pozemok dostal vydržaním do rúk obce Malinovo. Tá ho obratom predala Kolíkovcom za cenu 73 centov za m2.“

Poslanec Smeru Ladislav Kamenický prezradil v parlamente ďalší dôvod, prečo chce jeho strana odvolať ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú.
Zdroj: Martin Baumann

Kolíková sa dostala k parlamentnému rečníckemu pultu a začala sa vyjadrovať k dôvodom návrhu na jej odvolanie. A padali aj tvrdé slová! Jedným z dôvodov, prečo ju chce Smer odvolať, je nová súdna mapa a tiež dĺžka kolúznej väzby. „Ficova snaha je zrejmá. Chce aby sa jeho kamoši dostali z väzby a aby prestali rozprávať. Smer navrhol skrátenie väzby na pár mesiacov,“ povedala Kolíková s tým, že v takom prípade by sa dostali nominanti Smeru, ktorí sú aktuálne vo väzbe, okamžite na slobodu. Kolíková sama pripravuje zákon na skrátenie kolúznej väzby, ale tak, aby sa nemarilo vyšetrovanie závažných obvinení týkajúcich sa napríklad káuz Očistec, Búrka, Víchrica, Judáš a podobne.

„Ficovi záleží, aby som mu nestála v ceste. Preto zvolal zopár tlačoviek a útočil na moju rodinu. Považujem za chrapúnstvo, akým sa očierňuje moja rodina,“ povedala Kolíková. Ministerka sa dostala aj k najnovšiemu obvineniu zo strany Kamenického. „Bolo to v roku 1998, kedy som bola študentka práva. Čakám, kedy vytiahnete niečo z roku 1980. Súdny spor vtedy skončil tak, že údajná pôvodná majiteľka stiahla žalobu, lebo ani nevedela o koľko metrov štvorcových sa chce súdiť," povedala Kolíková s tým, že na pozemku potom začala fungovať firma jej otca. Pozemok má mať rozlohu niekde od 240 do 300 m2.

Kolíková vysvetlila celú genézu pozemku, teda aké rodiny ju kedysi vlastnili, potom štát a obec Malinovo. Po zdokladovaní dokumentov sa vtedy rozhodla jej rodina pozemok kúpiť. „Teraz je na ňom firma, darí sa jej. Nie ako firmy ktoré sídlia na jednej adrese pán Kamenický,“ povedala Kolíková a Ficovi pripomenula firmu jeho brata. Tá skončila na na jednej adrese v Modre, ako aj spoločnosť daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. „Pán Fico, aké máte drahé hodinky? Ja bývam tam kde som vyrastala. Dá sa to. Vy kde bývate pán Fico? Prečo sa stále sťahujete?,“ pýtala sa Kolíková.

Ministerka sedela počas rokovania parlamentu vedľa Matoviča. Počas obednej prestávky prezradila, že si s šéfom OĽANO povedali prár slov: „Nechcem to radšej komentovať. Vymenili sme si niečo na úvod.” spovedala šéfka rezortu spravodlivosti.

Ďalší člen koalície - minister školstva Branislav Gröhling, vyjadril ministerke podporu na sociálnej sieti: „Za Máriou Kolíkovou je od prvého dňa vidieť poctivú prácu pri očiste justície a prinavracaní dôvery v právny štát a spravodlivosť na Slovensku.” Spomenul tiež reformu zloženia Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, reformu zloženia Ústavného súdu, alebo zriadenie Najvyššieho správneho súdu. „Po roku vidno za ministerkou Kolíkovou prvé výsledky práce. Budem jej držať palce pri plnení ambicióznych cieľov, ktoré sme si v programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera (OĽANO) stanovili v oblasti justície," dodal Gröhling.

VÝSLEDOK ROKOVANIA NÁJDETE V GALÉRII >>>

„Pani Kolíková môže jednoznačne rátať s našou podporou,“ povedal Sulík novinárom v parlamente s tým, že počúval jej vystúpenie v pléne a myslí si, že logicky, jasne a presvedčivo vyvrátila všetky podozrenia voči nej. Šéf SaS si myslí, že bude stačiť autorita premiéra Hegera na to, aby to Kolíková ustála v hnutí OĽANO, kde majú ešte stále voči nej výhrady. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) potvrdil, že všetci poslanci klubu SaS odmietnu opozičný návrh na odvolanie ministerky.

Zasadnutie vlády Slovenskej republiky. Na snímke je ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík.
Zdroj: MATEJ KALINA

Poslanec Za ľudí Tomáš Lehotský použil ráznejšie slová: „Jediným cieľom odvolávania Kolíkovej je pokus šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica a lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho o udržanie si vplyvu v slovenskom súdnictve. Veľa z ich kamošov dnes sedí vo väzbe a rozpráva. Potrebujú ich dostať von. O to tu dnes hrajú.“ Lehotský si zároveň zastal Kolíkovú a jej odbornosť. Skonštatoval, že bola pripravená na funkciu a presne vedela, čo všetko treba zmeniť na zefektívnenie justície. Poukázal na to, že Kolíková za rok vo funkcii dokázala presadiť zásadnú reformu justície, ktorá prešla dokonca ústavnou väčšinou v parlamente.

Podľa Roberta Fica sa Kolíková stane symbolom klientelizmu, ako aj konfliktu záujmov. Vyhlásil to na pondelkovej tlačovej konferencii. Dodal, že ministerka je neodvolateľná, vládni poslanci totiž majú podľa neho dohodu, podľa ktorej si odpustia akýkoľvek prešľap v záujme zachovania koalície. Ministerka podľa neho "požíva" aj podporu médií.

Diskusia trvala dlhých 10 hodín

Diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej skončila po 10 hodinách rokovaní. Vystúpilo v nej takmer 20 rečníkov, okrem poslancov sa zapojili do debaty aj členovia vlády. Viackrát vystúpila Kolíková, vyjadrila sa aj vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová a vicepremiér a líder SaS Richard Sulík. Po skončení diskusie vyhlásil podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) prestávku do 22.00 h. Po nej majú poslanci hlasovať.

Kolíková na záver diskusie požiadala poslancov o dôveru. Verí, že všetky pochybnosti vyvrátila. "Sme vládou zmeny, ktorá potrebuje reformu justície dokončiť," povedala poslancom.

VÝSLEDOK ROKOVANIA NÁJDETE V GALÉRII >>>

Prečítajte si tiež: