Napriek posmechu a ostrej kritike, ktorú musí predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) znášať od viacerých politikov či ľudí, ktorí nesúhlasia s jeho povýšením si z toho ťažkú hlavu nerobí. Minulý týždeň poslal všetkým neprajníkom a zvlášť šéfovi OľaNO Igorovi Matovičovi jasný odkaz o tom, že hodnosti sa neplánuje vzdať. Teraz na túto skutočnosť reaguje aj manželka jedného zo slovenských dôstojníkov na sociálnej sieti.

„Vážený pán Danko. Dovoľte, aby som Vám predložila názor dôstojníkovej ženy. To, čo ste urobili, je možno v súlade s legislatívou (resp. nikde sa to nezakazuje). Možno máte vysokú školu a podpísali ste vyšší rozpočet armáde. Svojím povýšením o 8 hodností ste však pre mňa morálne padli na úplné dno,” píše manželka slovenského vojaka.

„V silovom rezorte, akým je armáda, pravdepodobne nenastanú verejné odchody vojakov, alebo protestné pochody proti neprávosti, ktorú ste spôsobil. Tento rezort je založený na disciplíne a poslúchaní rozkazov. A práve toto ste zneužili. Ponížili a potupili ste každého poctivého vojaka, ”znejú ostré slová v odkaze pre Danka.

Ďalej vysvetľuje, že s hodnosťou kapitán by v prípade potreby boja mohol Danko nastúpiť len do velenia. Keby však ostal na hodnosti desiatnika v zálohe, ktorú predtým mal, bol by v prípade vojnového konfliktu pravdepodobne v prvej línii. Píše tiež, že na velenie sú potrebné najmä skúsenosti.

„ Sme ženy, ktoré žijeme mnoho dní v roku bez mužov, ktorí slúžia po nociach, niekedy celé dni mimo domov. Žijeme s rizikom, že nášho muža môžu kedykoľvek jediným rozkazom preveliť do celkom iného mesta. Mnohé z nás majú svojich mužov priamo v misiách a niektoré dokonca opakovane. Ich deti vyrastajú bez otcov! A mnohé ženy dôstojníkov o svojich mužov dokonca prišli,” opisuje svoj život manželka jedného zo slovenských dôstojníkov a reaguje tiež na tvrdenie predsedu parlamentu, ktorý vyhlásil, že nevie ako sa zmenili hodnosti v armáde odvtedy ako v nej on slúžil. „Tak aký ste vojak?“ pýta sa.

„Urazili ste každého vojaka slovenskej armády, no tí Vám to vzhľadom na hierarchiu a poslušnosť najavo nedajú. My ale áno. Hanbím sa za Vás, za Vašu nadutosť a pýchu. Morálny a dôstojný človek by toto nedopustil práve v úcte ku svojej krajine, jej ľudu a v tomto prípade aj vojakom. Na povýšenie o 8 hodností ste nemali MORÁLNE právo. A ak si robíte zásluhy za to, že z Vašej pozície pomáhate armáde SR a že ste sa zaslúžili o navýšenie rozpočtu do jej rezortu, chcem Vám len pripomenúť,že to je Vaša povinnosť,” končí výčitkami a tvrdými slovami svoj list a na záver ešte žiada od predsedu parlamentu ospravedlnenie.

„Pripájam sa k množstvu iných ľudí a žiadam Vás, aby ste hodnosť kapitána vrátili a ospravedlnili sa všetkým vojakom OS SR,” zakončila svoj odkaz.

Prečítajte si:

Martin Glváč o prepojení špičiek Smeru s Bašternákom: Aké väzby, preboha! Už toho mám naozaj dosť

EXKLUZÍVNE: "Zbitá" Dankova expriateľka prehovorila pre PLUS 7 DNÍ