Prečítajte si, čo nám prezradil mladý Slovák v rozhovore.

Ste fanúšikom vesmíru, keďže ste sa prihlásili do súťaže o let do kozmu?
– Jasné, že som! Do súťaže jednej pánskej značky som sa prihlásil cez sociálnu sieť, potom som sa ako jeden zo siedmich Slovákov dostal do vesmírneho kempu v Budapešti. Vyhral som a ako jediný Slovák som postúpil do veľkého finále na Floridu.

Koľkých Slovákov ste porazili?
– Neviem presne, ale tuším okolo 20-tisíc.

Aké úlohy ste museli na Floride absolvovať?
– Najnáročnejšia bola prekážková dráha. Nešlo tu síce iba o rýchlosť, ale bola naozaj komplexná, ťažká a dlhá. Niekde v strede dráhy som musel robiť 40 klikov aj brušákov. Taktiež ma prekvapil teoretický test. Tentoraz zahŕňal naozaj všetky oblasti: fyziku, chémiu, mechaniku, elektrotechniku, vesmírne fakty, históriu či info z jednotlivých aktivít, ktoré sme robili.

A čo bolo pre vás tým naj zážitkom?
– Najsilnejším zážitkom bolo Zero G preťaženie. Nevedel som, čo mám od toho očakávať, ale bolo to úžasné! Asi najlepší zážitok môjho života, naozaj!

Verili ste, že sa dostanete takto ďaleko? Spomedzi 110 účastníkov vás poletí len 23.
– Človek si musí veriť a nastaviť hlavu na to, že sa mu to podarí. Potom spraviť všetko pre to, aby to vyšlo a následne sa ukáže.

Kedy poletíte?
– To presne neviem, keďže loď ešte nepostavili. Predpokladaný termín je koncom roka 2014. Pravdepodobne budeme medzi prvými skúšobnými pilotmi. Samotný let by mal trvať asi hodinu a dosiahneme maximálnu výšku 103 kilometrov. Bude to dvojmiestny raketoplán, pričom budem s pilotom v kokpite.

Čo robíte vo voľnom čase? Ste adrenalínový fanatik?
– Áno. Zbieram tieto skúsenosti (smiech). Paraglajdujem, skydivujem, potápam sa, raftujem… Skúšam všetko možné.

A čím sa živíte?
– Pracujem v banke ako projektový manažér. Sedenie za počítačom si kompenzujem takýmito aktivitami (smiech). Nie je to tak dávno, čo ste sa oženili.

Čo na let hovorí vaša polovička?
– Do manželstva išla s predpokladom, že poletím do ves­míru. Mám dobrú poistku, ktorá pokryje hypotéku, takže nemala námietky (smiech).

Vyberala ho legenda

Šéfom tímu expertov, ktorý na Floride rozhodoval o víťazoch výberu, bol legendárny pilot vesmírnej lode Apollo 11 Buzz Aldrin. Ten si rád zapózoval aj s Robom Vokálom. Aldrin má za sebou dlhoročnú kariéru pilota v americkej armáde, bojoval v kórejskej vojne v 50. rokoch 20. storočia.

Do vesmíru sa prvýkrát dostal ako člen posádky Gemini 12, poslednej misie projektu Gemini. V roku 1969 sa zúčastnil ako pilot lunárneho modulu na misii Apollo 11 a stal sa, po Neilovi Armstrongovi, druhým človekom, ktorý sa dotkol povrchu Mesiaca.

(dp)

Prvý bol Ivan Bella

Spomedzi Slovákov sa do kozmu ako prvý pozrel Ivan Bella. Rovnako ako Buzz Aldrin aj on je pôvodne vojenským pilotom. V auguste 1998 bol zvolený za člena hlavnej rusko-francúzsko- slovenskej posádky 27. expedície na orbitálnu stanicu MIR. Let sa uskutočnil z kozmodrómu Bajkonur 20. februára 1999. Trval 7 dní 21 hodín a 56 minút.

(dp)