Pred „našou“ maláriou varoval verejnosť v Česku Jan Rutsch, vedúci lekár Centra cestovnej medicíny v Prahe. Ochorenie, ktoré sa spája s ďalekými krajinami, môžu vraj ľudia chytiť už za najbližšími humnami. „Na Slovensku sa môžete nakaziť exoticky pôsobiacou maláriou,“ vyhlásil.

Priveje ich vietor

Na poplach bijú aj Maďari. Malária, krvácajúca horúčka, kožné či srdcové ochorenie – takéto choroby nám vraj môžu tento rok priniesť komáre! Májové katastrofálne záplavy v Bosne a Hercegovine, Chorvátsku a v Srbsku totiž spôsobili enormné rozmnoženie tohto hmyzu, ktorý sa môže dostať aj k nám.

„Vietor môže komáre zaviať na stovky kilometrov a zo Srbska už hlásia maláriu,“ upozornil doktor Zoltán Kapiller, ktorý takmer tri desaťročia skúma v Maďarsku komáre. Srbsko nie je ďaleko od Slovenska, nehovoriac o Maďarsku, s ktorým priamo susedíme. Čo teda na túto hrozbu hovoria naši odborníci?

„Vtáčie“ lietadlo

„Je to tak, vietor k nám môže doniesť komáre. Významným prenášačom sú aj migrujúce vtáky. Na ceste z teplých krajín majú oddychové miesta, medzi ktorými sú aj rieky v Srbsku. Potom letia popri Dunaji až do Maďarska a na Slovensko,“ vysvetlil Vladimír Krčméry z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. So vznikom samotnej malárie to však podľa neho nie až také jednoduché.

Utečenci ako zdroj

Na to, aby sa choroba rozšírila na Slovensku, musí byť u nás veľa chronických nosičov – ľudí, ktorí majú v krvi či v pečeni parazita plazmódium.

„Potenciálne to môžu byť napríklad utečenci zo Somálska a iných afrických krajín. Tam má až 40 percent populácie od útleho detstva v krvi plazmódium. Títo utečenci sa však u nás zdržia krátko, smerujú na Západ. Komáre tak nemajú čas nasýtiť sa dostatočne ich krvou,“ upozornil profesor Krčméry. Jeho kolega docent Nasir Jalili potvrdil: „Malária tu nie je preto, lebo nemáme pôvodcu ochorenia – teda plazmódium.“ A ako si odborníci vysvetľujú, že v Srbsku sa malária už objavila?

„Srbsko je tranzitná krajina pre utečencov, teda potenciálnych nosičov. Tiež platí, že keď je v nejakej oblasti viac komárov, tak je väčšie riziko, že sa prenesie malária aj medzi ľudí,“ upozornil Krčméry.

Čo vyvolá túto exotickú chorobu a prečo je nebezpečná

  • Maláriu vyvoláva parazit z rodu Plasmodium. Najviac ochorení u ľudí má na svedomí Plasmodium falciparum.
  • Choroba sa na ľudí prenáša komármi – samičkami z rodu Anopheles. Do tela komárov sa plazmódium dostane tak, že komáre uštipnú už infikovaného človeka. Keď potom tento komár pichne ďalšieho človeka, prenesie ochorenie aj na neho.
  • Prvými príznakmi malárie sú horúčka, triaška, bolesť kĺbov, bolesti brucha, vracanie. Môže sa objaviť aj pocit mravenčenia v pokožke.
  • Parazity vstupujú do červených krviniek, kde sa ďalej množia a v periodických intervaloch dochádza k ich masovému uvoľňovaniu do krvného obehu. To spôsobuje typické malarické záchvaty, keď dochádza k zvýšeniu teploty každé tri alebo štyri dni, čiže v čase, keď je krv zaplavená čerstvou vlnou parazitov.
  • Samičky komárov začínajú vyhľadávať potravu za šera. Preto k uštipnutiu a infekcii dochádza väčšinou po zotmení, keď sú samičky komárov najaktívnejšie.
  • Malária sa lieči antimalarikami, 4-aminochinolínmi, často v kombinácii s tetracyklínom, nasadzuje sa aj liečba 8-aminochinolínmi.

3 podmienky na vznik malárie u nás

1. Musí tu byť vnímavá populácia, teda ľudia, ktorí nie sú imúnni voči malárii. Podmienka u nás splnená je.

2. Výskyt komárov – prenášačov plazmódia. Táto podmienka je tiež splnená.

3. Veľké množstvo ľudí, ktorí majú v krvi plazmódium – sú to najmä utečenci z Afriky. Podmienka nie je splnená.

Slováci si chorobu priviezli z Afriky

„Za posledné tri roky sme u nás zaznamenali dvanásť chorých na maláriu. Všetci si ju doviezli z exotiky: z Nigérie, Kene, Tanzánie, Ugandy, zo Sierry Leone, Sudánu, z Ghany, Bhutanu, Tanzánie, Madagaskaru a Kene. V tomto roku sme už tiež mali prvý prípad, a to zo Zimbabwe,“ uviedla Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva.

500 takmer toľko miliónov ľudí na svete ochorie každý rok na maláriu

3 takmer toľko miliónov chorých malárii podľahne

40 toľko percent svetovej populácie je vystavených nebezpečným formám malárie