Podľa KDH hrozí, že z končiacich eurofondov a plánu obnovy spolu prepadne viac ako šesť miliárd eur. Vzhľadom na jesenný termín predčasných volieb však nová vláda nebude mať čas urobiť zásadné zmeny v čerpaní eurofondov.

"Dobiehajúce programové obdobie, kde sa končí čerpanie týmto rokom, to sa už nedá vrátiť. Je tu ešte plán obnovy, ktorý sa ešte dá zachrániť a dajú sa tam ešte urobiť určité opatrenia," konštatuje Majerský.

Volebný termín koncom septembra považuje za neskorý. "Už po roku bolo jasné, že to padne. Po troch rokoch tu máme predčasné voľby a ak si dali takmer desať mesiacov na dobeh tohto vládnutia, tak to je nezodpovedné," vyhlásil Majerský s tým, že KDH za týchto podmienok preferovalo čo najskorší termín predčasných volieb.

Prezidentka mohla podľa Majerského vymenovať úradnícku vládu krátko po vyslovení nedôvery kabinetu Eduarda Hegera. Dnes už by to podľa neho veľký zmysel nemalo.

Majerský zároveň kritizuje dianie v parlamente. "Je z toho jedno veľké populistické divadlo. Ľudia zápasia o holé prežitie a oni sa dohadujú ako na trhu. Tento chaos sa už musí skončiť," podčiarkol predseda KDH.

Na snímke v popredí predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský počas tlačovej konferencie po zasadnutí Celoslovenskej rady Kresťanskodemokratického hnutia k aktuálnemu postupu strany pred predčasnými parlamentnými voľbami 25. marca 2023 v Bratislave.
Zdroj: Pavol Zachar

Hnutie avizovalo samostatný postup v predčasných parlamentných voľbách. Popri kresťanskom a sociálnom pilieri chce stavať na podpore miestnej a regionálnej samosprávy.

Neúspech rokovaní s Kresťanskou úniou Anny Záborskej či Eduardom Hegerom (Demokrati) podľa Majerského neznamená, že sa KDH uzatvára.

"Máme otvorené dvere pre ľudí, ktorí sú odborníci a sú z nášho hodnotového sveta. Máme svoje odborné tímy, do KDH prišiel pán Stachura, pán Žiarovský, budeme predstavovať ďalších odborníkov," tvrdí Majerský.

Aktuálnou prioritou hnutia sú parlamentné voľby, rozbiehajú sa však už aj diskusie o podpore prezidentského kandidáta alebo kandidátky. "Máme vnútri KDH spustené diskusie," uviedol Majerský. Ďalšie informácie avizuje až po parlamentných voľbách.

Prečítajte si tiež: