Daniel Lipšic sa pred týždňom postavil pred kamery a vyhlásil, že má zdravotnú dokumentáciu riaditeľa resocializačného centra Petra Tománka. Vraj mu ju dal „slušný“ človek, jeho meno však uviesť odmietol. Bývalý poslanec tvrdí, že zo zdravotných záznamov Tománka vyplýva vážna diagnóza, ktorá mu má brániť v riadení resocializačného centra.

Riaditeľa Čistého dňa dokonca obvinil z podvodu, vraj nikdy nemal dostať povolenie vôbec založiť takéto centrum. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti však prístup k zdravotnej dokumentácii kohokoľvek môžu mať iba zákonom vymedzené osoby a to napríklad manžel, manželka, lekár, v prípade potreby poisťovňa či Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Lipšic má na krku ďalší problém: Kto mu zavaril?

V prípade šéfa centra Čistý deň Lipšic nepatrí k osobám, ktoré by mohli mať sprístupnenú zdravotnú dokumentáciu riaditeľa centra. A to nie je všetko. Trestný zákon upravuje spôsob nakladania s osobnými údajmi. Tie nie je možné iba tak poskytnúť, zverejniť a sprístupniť. A už vôbec nie bez súhlasu dotknutej osoby, v tomto prípade Petra Tománka.

Podľa infomácií Plus JEDEN DEŇ Slovenská advokátska komora preskúma konania advokáta Lipšica na základe podnetu samotného Tománka. Ten ho komore odošle už v najbližších dňoch. Ak sa členovia revíznej komisie zhodnú, že exposlanec porušil zákon, komora mu môže pozastaviť výkon advokáta. Bývalý politik je navyše trestne stíhaný až v dvoch prípadoch.

Lipšic má na krku ďalší problém: Kto mu zavaril?

Obvinený je pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom a taktiež pre prečin poškodzovania cudzích práv a prečin ohovárania.

Ide o kauzu Privatbanky a účtov podnikateľa Mariána Kočnera. Z neúmyselného trestného činu je expolitik obvinený v prípade nehody, pri ktorej smrteľne zrazil chodca.

Čítajte viac

Bude vás zaujímať

Prečítajte si viac o kauze