Výsledky analýzy zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V dostane premiér Eduard Heger (44) v priebehu piatka. V diskusnej relácii Rádia Expres Braňo Závodský to naživo povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, na základe toho sa vo veľmi krátkom čase rozhodne o zverejnení zmluvy alebo jej časti.

Počas rozhovoru tiež vysvetlil, ako mohlo dôjsť k vážnej chybe jeho predchodcu ministra zdravotníctva Marka Krajčího (47). Ten podpísal výnimku na používanie ruskej vakcíny na Slovensku, ale netýkala sa typu, ktorý k nám priviezli. "Tie výnimky sa podpisujú na žiadosť hlavných odborníkov. Možnože hlavný odborník, ktorý vtedy dal tú žiadosť na podpísanie výnimky, mal inú informáciu o tom, aké sú možné liekové formy tej vakcíny," predpokladá Lengvarský. Spresnil, že v zmluve o nákupe nebolo napísané, aká je forma lieku, ale len počet dávok.

Na otázku, kedy podpíše výnimku na tú formu Sputnika V, ktorú máme na Slovensku, povedal, že výnimku udelí len vtedy, keď bude absolútne isté, že táto vakcína je bezpečná a účinná. Šéf rezortu zdravotníctva povedal, že o ďalšom osude vakcíny Sputnik V rozhodne v priebehu budúceho týždňa. Zároveň vyvrátil tvrdenia, že by chcel vakcínu Rusom vrátiť a žiadal by od nich vrátenie peňazí.

Lengvarský počas rozhovoru vyjadril nesúhlas s kritikou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorú včera vyhlásil bývalý predseda vlády Igor Matovič (47). "Zatiaľ má moju dôveru," povedal.