Zásadná požiadavka Lekárskeho odborového združenia, ktorú presadzovali aj cez memorandum, tak bude splnená. Za zrušenie hlasovalo 70 poslancov zo 122 prítomných, proti bolo 29.

Okrem 62 poslancov Smeru teda hlasovali aj poslanci iných strán. Transformáciu stopli matovičovci, národniari a poslanci Anna Belousovová a Pučík.

„Ani sme nedúfali, že sa to stane. Advent prežijeme s pokojom na duši,“ povedal predseda LOZ Marian Kollár tesne po hlasovaní.

„Cítime sa dobre. To, čo sme chceli dosiahnuť, sa nám podarilo. To, čo si žiadali finančné skupiny, sa nesplnilo,“ dodal ešte predseda LOZ, ktorého novinári videli prvýkrát sa usmievať.

Lekárom ďalej odhlasovali novelu Zákonníka práce, teda prísnejšie dodržiavanie nadčasov a zvýšenie platov k 1. januáru a k 1. júlu 2012, do zákona sa však nedostalo zvýšenie k 1. januáru 2013.

Podľa oprijatej legistalávnej normy to znemná, že od nového roka sa minimálna mzda zvýši na 807 eur pre začínajúceho lekára bez atestácie a až na 1230 eur pre lekára s atestáciu.  Od júla bude minimálna mzda 923 eur a 1461 eur. 

Zrušiť transformáciu nemocníc na akciovky pomohli Smeru nepriamo aj sulíkovci, tí sa rozhodli že o zdravotnom zákone nebudú hlasovať tým, že odídu z hlasovacej miestnosti. Takto sa v parlamente znížilo kvórum a na zrušenie transformácie stačilo menej hlasov.

Takýto krok kritizovalo KDH. „SaS napomohla Smeru, aby sa zrušila transformácia. Tak ako povalili vládu teraz zrušili transformáciu,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ .

Uhliarik verí, že situácia s výpoveďami lekárov sa už nezopakuje

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) verí, že na Slovensku sa už nikdy nezopakuje situácia, ktorá nastala pre  hromadné výpovede lekárov. "Verím, že už nikdy nenastane stav, že odborárski bossovia si zoberú za rukojemníka pacienta a verím, že takáto situácia sa už vzhľadom na to, čo sa stalo, nikdy nebude opakovať," uviedol v reakcii na schválenie novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

"Lekárski odborári na začiatku a od začiatku celú situáciu dávali na hranu a nechceli sa dohnúť. Dohoda, ktorá vznikla v memorande, bolo maximum možného, čo zodpovedná vláda mohla ponúknuť," konštatoval šéf rezortu. Zároveň očakáva, že záväzky z  memoranda začnú plniť aj lekári a predložia na diskusiu Etický kódex vzťahu lekára a pacienta i návrh protikorupčných opatrení. Tieto dve oblasti podľa jeho slov pacientov trápia a treba ich riešiť.

Šéf rezortu zdravotníctva tvrdí, že bolo splnených "tri a pol" zo štyroch požiadaviek lekárskych odborárov. "Prešli aj platy v roku 2012, zastavenie transformácie aj úpravy v Zákonníku práce, aj dofinancovanie. Takže prešli viac menej všetky požiadavky," konkretizoval. Vzhľadom na  ich splnenie by podľa Uhliarika mali lekárski odborári hneď odvolať štrajk a viac netraumatizovať spoločnosť. "Mal by to byť prvý krok Lekárskeho odborového združenia, pretože na štrajk nie je dôvod," povedal.

Minister ocenil, že nemocnice boli aj v najťažších chvíľach schopné zabezpečiť akútnu a viaceré mnohé aj komplexnú zdravotnú starostlivosť. Aj naďalej zastáva názor, že najlepším liekom pre slovenské nemocnice je ich transformácia, keďže ako tvrdí, znamená ich ozdravenie a zastavenie zadlžovania. Poznamenal, že pre neho osobne je najdôležitejšie, že sa žiadnemu z pacientov nič nestalo.