Šéf našej diplomacie sa s pápežom stretol dnes dopoludnia. Svätému otcovi predstavil priority svojho pôsobenia vo funkcii predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN, medzi ktoré patrí mier a prevencia konfliktov, migrácia, boj s klimatickými zmenami a trvalo udržateľný rozvoj. Taktiež informoval pápeža o konkrétnych krokoch, ktoré VZ OSN podniká v oblasti prevencie pred konfliktmi.

Rovnako informoval pápeža Františka o postupe prác na Globálnom kompakte o migrácii, ktorý by mal byť dokončený počas jeho predsedníctva vo Valnom zhromaždení a prijatý v decembri. Hovorili tiež o potrebe získať dosť prostriedkov na financovanie Cieľov udržateľného rozvoja OSN, ako aj o tom, ako zvýšiť povedomie o tejto téme medzi širokou verejnosťou.

Náš minister zahraničných vecí sa počas audiencii Svätému otcovi taktiež poďakoval za službu, ktorú vykonáva pre ľudstvo, a za angažovanosť v témach, ktoré spoločne zdieľajú s OSN. V otázke migrácie sa napríklad zhodli, že je potrebné vyvinúť maximálne úsilie, aby sa zabránilo prevádzačom a pašerákom s ľuďmi priživovať sa na nešťastí druhých.

Lajčák priniesol pápežovi taktiež dar. Obdaroval ho knihou fotografií Filipa Kuliseva, ktorá prináša pohľad nielen na krásy niektorých kútov sveta, ale je tiež upozornením na to, ako veľmi je potrebné si planétu chrániť.

Okrem toho náš minister zahraničných vecí Lajčák absolvoval aj stretnutie s vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinim, na ktorom hovorili aj o aktuálnych zahraničnopolitických otázkach vrátane vývoja v Sýrii či na Kórejskom polostrove.