Presvedčili ho garancie premiéra Petra Pellegriniho a predsedu Smeru-SD Roberta Fica ohľadom zahraničnej politiky Slovenska. Informoval o tom Lajčák vo svojom vyhlásení. 

V ňom vysvetľuje, prečo sa uchýlil k takému radikálnemu kroku, akým je práve demisia. "Som presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď našim diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú. Bol som a zostávam presvedčený, že uznesenie NR SR o odmietnutí byť súčasťou spoločného úsilia riešiť migráciu nie je správne," ozrejmil. Zároveň dodal, že uplynulé dni boli preňho jednými z najťažsích v jeho profesionálnom živote.

Jeho rozhodnutie podľa neho ovplyvnila aj práve prebiehajúca Ministerská rada OBSE v Miláne. Slovenská republika totiž na čele s Lajčákom prebrala v OBSE predsedníctvo. "Cítim tiež obavy, že môj odchod by bol vnímaný ako oslabenie slovenského predsedníctva v OBSE i celej organizácie. Otázka znie, či to má zmysel. Pretože v uplynulých dňoch sme počúvali hlasy - a to aj v parlamente - ktoré presadzovali izoláciu namiesto spolupráce a ktoré spochybňovali naše členstvo v EÚ a NATO," opisuje Lajčák.

Premiér Pellegrini, minister Lajčák a prezident Kiska.
Premiér Pellegrini, minister Lajčák a prezident Kiska.
Zdroj: TASR

V uplynulých dňoch preto absolvoval stretnutia s predsedom strany Smer-SD a premiérom Petrom Pellegrinim. Po rozhovoroch s nimi povedal, že má tri podmienky, ktoré musia byť zachované, aby naďalej ostal v ministerskom kresle.  Po prvé, žiada aby sa zahraničná politika dôsledné riadila programovým vyhlásením vlády, po druhé, aby koaliční partneri rešpektovali koaličnú zmluvu a tiež aby súčasťou tohto rešpektu bolo aj rešpektovanie  rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde. 

"Musím povedať, že ako od premiéra Petra Pellegriniho, tak aj od predsedu strany Roberta Fica som v tomto zmysle dostal jasné garancie. Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister. Tieto garancie prijímam s plnou vážnosťou. Iba za týchto podmienok má pre mňa zmysel pokračovať," dodal rázne. Rovnako doplnil, že už túto situáciu nechce naťahovať a preto prijal rozhodnutie, že vo svojej funkcii bude pokračovať. 

Mohlo by vás zaujímať:

Čakali ste, že Lajčák zostane v ministerskom kresle? Napíšte nám do komentárov...