Len samotná príprava žiakov do školy stála podľa Poštovej banky rodičov minulý rok v priemere 200 až 300 eur a tento rok to bude ešte drahšie. Ak sa prirátajú nevyhnutné veci ako zošity či niektoré učebnice, suma za kompletnú výbavu pre školáka sa môže vyšplhať ešte vyššie.

Začiatok nového školského roka býva pre rodiny školopovinných detí finančne náročný
Zdroj: TASR

Opodstatnenosť obáv rodičov z nákladnejšieho úvodu školského roka podľa banky potvrdzujú aj údaje zo štatistického úradu. Podľa dostupných informácií vzrástli medziročne ceny napríklad farbičiek, pier či papúč o takmer 12 %, školských zošitov v priemere o 15 %, ceruziek o viac ako 21 %. "Výbava pre školáka tak môže predstavovať pre rodinný rozpočet podstatne vyššiu záťaž než v minulosti," upozornila hovorkyňa Poštovej banky Lenka Kalafut Lendacká.

Len samotná príprava žiakov do školy stála minulý rok v priemere 200 až 300 eur a tento rok to bude ešte drahšie
Zdroj: Pavel Neubauer

Takmer 60 % rodín pri výbave pre školákov podľa prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku využije to, čo z predchádzajúcich rokov deťom zvýšilo, a dokúpi len nevyhnutné veci. Len menej ako tretina slovenských rodičov bude nakupovať úplne všetko nové.

Podľa dostupných informácií vzrástli medziročne ceny napríklad farbičiek, pier či papúč o takmer 12 %
Zdroj: Norbert Grosz

Podľa prieskumu 44 % rodičov predpokladá, že s nadchádzajúcim školským rokom minie na zabezpečenie potrieb pre školáka v priemere o 50 až 100 eur viac než vlani. Približne 20 % opýtaných odhaduje, že do svojich školopovinných detí v septembri zainvestuje viac až o dve stovky. Naopak, štvrtina rodičov si myslí, že ich náklady nebudú v porovnaní s minulým rokom vyššie ako 50 eur.

Podľa prieskumu 44 % rodičov predpokladá, že s nadchádzajúcim školským rokom minie v priemere o 50 až 100 eur viac než vlani
Zdroj: Miro Miklas

Nákup nových vecí pre školákov preferujú rodičia najmä v Banskobystrickom, Nitrianskom a Košickom kraji, kde sa k tejto možnosti prikláňa viac ako 35 % opýtaných. Najšetrnejší sú, naopak, ľudia z Prešovského a Trenčianskeho kraja.

Štvrtina rodičov si myslí, že ich náklady nebudú v porovnaní s minulým rokom vyššie ako 50 eur
Zdroj: TASR

Nie každá rodina sa však zaobíde pred začiatkom školského roka bez nákupov, týka sa to napríklad rodičov budúcich prvákov. "Financie, ktoré sú v úvode školského roka potrebné, nemusia rodinný rozpočet nevyhnutne zruinovať. Riešením je pravidelné sporenie, vďaka ktorému dokáže rodina postupne tvoriť potrebnú sumu bez toho, aby to výraznejšie zaťažilo rozpočet," poznamenala Kalafut Lendacká.

Riešením je pravidelné sporenie
Zdroj: ilustračné, Plus JEDEN DEŇ/ Michal Smrčok

Na ďalšej strane sa dočítate o inflácii, ktorá postihuje vreckové vašich detí