Nela Pocisková
Zdroj: Instagram N. P.

Nela Pocisková

speváčka a herečka

„Ja už nevládzem ani o tom čítať, ani o tom počúvať, som veľmi nešťastná z toho, kam sme sa dostali a kam sa dostaneme, myslím si, že to zašlo naozaj už veľmi ďaleko,“ napísala na svojom profile na sociálnej sieti, keď zdieľala reakčné video svojho kolegu Juraja Baču. ten adresoval ministerke úpenlivú prosbu o pomoc, ale aj niekoľko otázok, na ktoré nemáme odpovede ani dnes. 

 

DALIBOR KARVAY
Zdroj: RTVS

Dalibor Karvay

husľový virtuóz

„Patrím k tým šťastným, pretože koncertne pôsobím aj vo Viedni. Mám možnosť situáciu porovnať a viem povedať, že zatiaľ čo vo Viedni sa so sprísnenými hygienickými opatreniami hľadá spôsob, ako hrať, u nás je to presne naopak. Koncerty sa tam organizujú a v rúškach sa na nich zúčastní 1 200 ľudí. Ak by som nehral v zahraničí, bol by som v takej istej existenčnej kríze ako moji kolegovia. Koncerty sa totiž zrušili zo dňa na deň a bez náhrady,“ povedal  mladý huslista pre náš denník.

JURAJ BAČA
Zdroj: archív

 

Juraj Bača

herec

„O druhej vlne, ktorá bude silnejšia, sa hovorilo od marca. Nerozumiem, čo sa tu tie tri mesiace robilo, pretože zoznam ľudí, ktorí pôsobia v kultúre, sa dal urobiť už dávno. To, ako je ku kultúre momentálne nastavená spoločnosť, je aj chybou politikov, ktorí si neuvedomujú, že segment, ktorého sa táto kríza týka, je obrovský a nie, nepýtajú si peniaze herci zo Smotánky. Opatrenia sú nelogické a vôbec nie sú fér,“ vyjadril sa našej redakcii aj autor virálneho redakčného videa. Tiež priznal, že on tiež patrí k tým šťastnejším nakoľko mal minulý rok dosť práce a teda mal aj finančné rezervy. Ide mu o ľudí, ktorí toľko šťastia nemali.

Gabriela Dzuríková, Albert Vlk
Zdroj: Profimedia

Albert Vlk

televízny režisér

„Kultúra bola vždy na chvoste záujmu nielen tejto vlády, ale aj tých predchádzajúcich. Namiesto toho, aby bol minister kultúry nestranný odborník, sa na poste striedajú stranícki nominanti, ktorí  nemajú prehľad o členitosti kultúrneho sektora, ale ani o kultúre  ako-takej. Až na jednu výnimku z minulosti,“ povedal pre náš denník. 

Matej je realista, to mu však nebráni snívať.
Zdroj: Peter Brenkus

Matej Drlička

riaditeľ festivalu Viva Musica! a eventovej agentúry Viva Events

„Nehovorme chvíľku o kultúre. Pretože kultúra je pre väčšinu ľudí neuchopiteľný pojem, ktorého výsledkom sú nehmotné statky, ako napríklad symfónia, film alebo báseň. Hovorme teda radšej o pracovnom odvetví, ktoré v našej krajine zamestnáva viac ako 200 000 ľudí. Títo ľudia majú vyštudované stredné a vysoké školy, platia dane, platia nájmy, hypotéky, vytvárajú spotrebu a predstavujú preto významnú súčasť našej malej ekonomiky. Tomuto pracovnému odvetviu je od marca znemožnené pracovať. Nie z ich viny, nie z ich lenivosti alebo nevzdelanosti. Jednoducho preto, lebo tak sa vláda rozhodla. V poriadku, naše pracovné odvetvie tomu rozumie a je pripravené prežiť náročné obdobie. Ale k tomu, aby sme prežili, potrebujeme pomoc vo forme kompenzácie výpadku našich príjmov. Vláda reaguje nečinnosťou a klamstvom v priamom prenose. Človek nemusí byť veľký ekonóm na to, aby si vypočítal, že následky nekonania vlády budú pre túto krajinu drastické. Nielen v oblasti kultúry, ale aj v oblasti ekonomiky, v oblasti hmotných statkov,“ uviedol v stanovisku pre náš denník. 

Premiéra slovenského filmu "Sviňa" v jednom z bratislavských nákupných centier. Na snímke Jozef Vajda a Rudolf Biermann.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Jozef Vajda

člen činohry SND

„Kultúra na seba viaže kvantum sprievodných profesií. Ak štát hovorí o tom, ako bude pomáhať, tak by to aj mal robiť, ale ja som o kultúre zatiaľ vôbec nepočul a dokola počúvame možno, alebo uvidíme. Kto bude kompenzovať tržby? Aj z úst ministerky kultúry počúvame dokola, že možno sa to udeje. To nie je naozajstný prísľub a pritom sú tu tisíce ľudí v reálnych existenčných problémoch. Sme asi jediný štát v Európe, ktorý kultúru nepretržite odsúva na najposlednejšiu koľaj. Kultúrnych pracovníkov potrebujú politici evidentne len vtedy, keď idú do volieb!“ zhodnotil aktuálnu situáciu člen Činohry SND.

Richard Stanke
Zdroj: Archív umelca

 

Richard Stanke

člen činohry SND

„Sobotňajšie vyjadrenie premiéra považujem za nešťastné a v skutočnosti nepravdivé. Možnosti naozaj neboli rovnaké. Dokonca ani jeho tvrdenie o tom, že aj ,podniky‘, teda aj divadlo,  mohli žiadať o kompenzáciu strát, nie je pravdivé. Divadlo ako štátna inštitúcia takúto možnosť nemala a nemôže sa o túto možnosť podpory uchádzať. Nemožnosť hrať generuje obrovské straty vo výnosoch, z ktorých by bola hradená časť miezd v niektorých divadlách, v regionálnych v divadlách sa z tržieb hradí aj samotná tvorba. Takéto tvrdenia podporujú v spoločnosti animózne nálady a devalvujú hodnotu kultúry. Vytesniť kultúru z plánu obnovy svedčí o hlbokej nevzdelanosti, nekultúrnosti a nerozhľadenosti kompetentných predstaviteľov vlády. Až sa bojím hodnotiť takéto počínanie a rozhodnutie. Zdá sa, že kultúra nie je priorita, dokonca ani nie, že nie je priorita, nie je v základnej intelektuálnej výbave súčasných spoločenských elít. Považujem to za tristné a kritické. Kultúra nie je o ,zabávačoch‘, ale o zásadných hodnotách, ktoré môžu formovať túto krajinu a jej intelektuálny potenciál. Kultúra nie je zábava. To je zaradenie od nehmotného kultúrneho dedičstva až po kreatívny priemysel. Kultúra je náš vývozný artikel smerom do zahraničia. Kultúra sa nedostala ani ako partner pod kapitoly Vzdelanie či Digitalizácia. Asi s kultúrou v tejto krajine nikto nepočíta. Ale to bude možno preto, že naozaj netušia, čo to ,tá‘ kultúra vlastne je,“ pomenoval Stanke aktuálnu situáciu v zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúre. 

Prečítajte si tiež: