Asociácia poukázala na to, že škody zapríčinené daňovými únikmi sa počítajú v miliardách eur, neustále naberajú na rozmeroch a vedú k obrovským výpadkom štátneho rozpočtu.

Dosť bolo luxusných limuzín: Boháči a funkcionári, nepredvádzajte sa!

Z dostupných štatistík podľa nej vyplýva, že k najväčším daňovým únikom dochádza pri nepriamych daniach – najmä u dani z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebných daniach.

Úplatky od Bašternáka? Takto parlament rozhodol o Ficovom osude!

„Daňové úniky najmä na DPH sa preto stali rakovinou slovenského hospodárstva. Na jednej strane „tunelujú“ príjmy štátneho rozpočtu, na druhej strane výrazne zvyšujú zaťaženie slušných podnikov a zamestnancov, ktorí musia pokrývať dieru v rozpočte cez vysoké dane. Slovensko sa zároveň radí k najväčším hriešnikom, čo sa daňových únikov týka,“ uviedla pre TASR hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková.

Boj proti daňovým únikom si preto podľa asociácie vyžaduje razantný, komplexný a predovšetkým koncepčný prístup všetkých zainteresovaných zložiek štátu a mal by byť povinnosťou každej zodpovednej vlády.

Matovič sa obul do šéfa polície kvôli úplatkom od smerákov: Takémuto vyšetrovaniu máme skutočne veriť?

Hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková.
Hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková.
Zdroj: azzz.sk

Hovorkyňa AZZZ, Miriam Špániková, ktoré poukázalo na otrasný stav hospodárenia na Slovensku.
foto: azzz.sk

Danko prekvapil odvážnymi tvrdeniami o Kiskovi: Bude lídrom politickej strany?

Pripomenula, že ministerstvo financií sa zaviazalo účinne, nekompromisne a systematicky bojovať proti daňovým podvodom. Zamestnávatelia túto filozofiu vítajú.

„Vnímame ju ako jeden z kľúčových prostriedkov konsolidácie verejných financií, ktorý zároveň pomôže k stabilnému a transparentnému ekonomickému prostrediu. Podnikatelia sú ochotní znášať aj isté administratívne náklady za predpokladu, že budú viesť k zníženiu daňových únikov a efektívnemu výberu daní,“ zdôraznila Špániková.

Asociácia je presvedčená, že štát by mal sprísniť pokuty a zvýšiť tresty pre subjekty, ktoré si zámerne neplnia alebo obchádzajú daňovú povinnosť.

Ficovu stranu čakajú zmeny: Títo smeráci končia!

Zároveň by však nemal vysokými pokutami demotivovať poctivých podnikateľov. Často sú im totiž uložené za formality, čo sa podľa nej míňa účinku.

Minister financií Kažimír.
Minister financií Kažimír.
Zdroj: SITA

Ministerstvo financií na čele s Kažimírom sa zaviazalo bojovať proti podvodom na daniach.

foto: SITA

Upozornila tiež na potrebu zintenzívnenia spolupráce a vzájomnej výmeny informácií, poznatkov a skúseností medzi štátnymi inštitúciami, inštitúciami Európskej únie a úradmi členských štátov, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.

Zamestnávatelia od vlády rovnako očakávajú, že bude zvyšovať dôveru občanov k štátnym inštitúciám, kde bude platiť rovnosť pred zákonom.

Subjekty, u ktorých sú podozrenia na páchanie nelegálnej činnosti, prípadne, ktorým už bolo dokázané páchanie daňových únikov, navrhujú zaradiť na tzv. čiernu listinu.

„Daňové úniky možno efektívnejšie eliminovať aj v prípade, ak sa zjednoduší a sprehľadní daňový systém. Úniky by boli rýchlejšie a jednoduchšie identifikovateľné,“ uzavrela Špániková.