Ľadové krúpy padali na strednom a východnom Slovensku. Šokovali aj Kvetoslavu Mikulcovú (68) z Jakubovej Vole pri Sabinove. Hodinu trvajúca búrka s krúpami jej zničila časť úrody: „Za pár minút napadala trojcentimetrová vrstva ľadu vo veľkosti hrášku.“

V Mirkovciach pri Prešove blesk udrel do kostolnej veže. Pre prehoreté trámy ju museli hasiči zbúrať, aby nespadla a niekoho nezranila.

Zničená úroda

V obci Šípkové pri Piešťanoch pohrozil miestnym rozbúrený potok, ktorý v okamihu stúpol o viac ako dva metre a vylial sa na ulicu. Podľa domácich voda prišla veľmi rýchlo a mohli sa už len bezmocne pozerať, ako im bahno zaplavuje záhrady. Počasie však vyčíňalo ďalej.

„Len čo sme sa ako-tak otriasli zo strachu z valiacej sa vody, o tri hodiny sa obloha opäť hrozivo zatiahla a prihnal sa ľadovec. Čo mohol, zničil,“ opisuje pani Mária (67). Ani najstarší obyvatelia dediny vraj takéto výčiny počasia nepamätajú.

Pripravte sa na búrky

Podľa klimatológa Pavla Faška si Slováci musia zvyknúť na zmenu počasia.

„Máj sa mení z jarného mesiaca na letný. Príjemné májové dáždiky vystriedali lejaky typické pre vrchol leta,“ vysvetľuje Pavel Faško. Tvrdí, že utorkové búrky boli veľmi nebezpečné. „Na juhovýchode sa môžu vyskytnúť ešte aj v najbližších dňoch,“ varuje klimatológ.

Záplavy v máji spôsobujú vrásky aj poľnohospodárom.

„V lete sa zakorenené zemiaky či kukurica vyrov-najú s prívalovým dažďom. V máji na poliach nemá čo vodu zachytiť. Tá sa potom po ornici splaví ako po lieviku. V priebehu pár minút sa tak potôčiky zmenia na rozbesnené rieky,“ tvrdí Pavel Faško.

Aký bude koniec mája

Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že až do konca mája bude oblačno, so zrážkami, hrozia aj búrky. Denné teploty vystúpia na 13 až 20 stupňov.