Hlavnou témou bol aktuálny stav šírenia ochorenia Covid-19 na Slovensku, prijímanie a komunikácia opatrení, zmierňovanie negatívnych vplyvov koronakrízy a ochrana a podpora zamestnanosti.

Ďalším bodom boli priority v sociálnej oblasti v kontexte možností čerpania prostriedkov z Fondu obnovy EÚ a reformné plány.

Minister práce a sociálnych vecí a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak v úvode relácie vyzval občanov Slovenskej republiky, aby preventívne úžívali vitamín D3, čo by malo pomôcť ako prevencia pred ochorením Covid-19.

Na snímke je minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak po zasadnutí vlády.
Na snímke je minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak po zasadnutí vlády.
Zdroj: MATEJ KALINA

V súvislosti s aktuálnou situáciou, čo sa týka pomoci občanom, Krajniak uviedol, že jeho rezort vypláca odmeny v hodnote 400 eur  v čistom. Takisto uviedol, že budú preplácať vitamín D3, distribujú zadarmo ochranné pomôcky, a takisto je rozdristribuovaných 80 000 antigénových testov.

Pomoc pre nezamestnaným aj podnikateľom

Krajniak uviedol aj to, že jeho rezort pripláca k platu 122 eur po dobu pol roka a 61 eur tomu, kto si nájde prácu. Spustili aj projekt pre ľudí, ktorí chcú skúsiť začať podnikať a vyplatia im sumu 5 600 eur na rozbeh.

"Preplácame tým, ktorí zamestnávajú niekoho a budú garantovať, že ho zamestnajú na šesť mesiacov, 66 % celkovej ceny práce," pokračoval Krajniak. Ak niekto garantuje zamestnávanie k šiestim mesiacom aj na ďalšie tri mesiace, rezort bude preplácať 85 % celkovej ceny práce.

Richter podotkol, že vláda pri najnovších opatreniach na zamedzenie šírenia nového koronavírusu trochu pozabudla na ekonomiku. Kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) tiež vyčíta komunikáciu. "Vláda musí presvedčiť, že má situáciu v rukách, že sa pripravila na druhú vlnu, že podrobne zhodnotila aj tú prvú vlnu a že má dáta, na základe ktorých rozhoduje," spomenul exminister.

Ján Richter si myslí, že opatrenia vlády na podporu zamestnanosti do istej miery zaberajú. Ministrovi však i tak vyčíta, že nepúšťa do obehu dostatok projektov na podporu zamestnanosti. "Som osobne presvedčený, že pán minister musí ďaleko viac pustiť projekty, ktoré sa týkajú podpory zamestnanosti. Aby sme tých nezamestnaných čo najskôr z toho úradu práce zobrali," kritizuje Richter.

Trináste dôchodky

Krajniak na adresu Smeru-SD uviedol, že mali 10 rokov na to, aby zaviedli 13. dôchodky, ktoré neustále sľubovali. Zároveň dodal, že okradli každého dôchodcu o 300 eur.

"Pravidelne sme navyšovali vianočný príspevok. Nebudem sa vyjadrovať k roku 2010, keď zodpovednosť som mal od roku 2012,"uviedol Ján Richter. Ďalej dodal, že čo sa týka Sciálnej poisťovne, tak v roku 2019 po prvýkrát v histórii Slovenska mala vyrovnaný rozpočet.

Ján Richter (Smer-SD)
Ján Richter (Smer-SD)
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Prvá pomoc

Ministerstvo práce od začiatku mimoriadnej situácie vyplatilo takmer 586 miliónov eur cez jednotlivé opatrenia „Prvej pomoci“.

K 1. októbru 2020 úrady práce, sociálnych vecí a rodiny podľa Krajniaka uzavreli viac ako 122 tisíc dohôd. Cieľom týchto opatrení je minimalizovať dopady koronavírusu na hospodársky život na Slovensku.