SaS sa odmieta podieľať na populistických a nezmyselných návrhoch, ktoré rozvracajú verejné financie, zvyšujú dane a prikazujú iným, ako majú žiť.

"Predvolebnú kampaň o zákaze interrupcií, zákaze porna či zatvorených obchodoch v nedeľu si môžu poslanci OĽANO robiť sami, pokojne aj na centrále svojej strany, a to bez toho, aby tým zaťažovali nás a celú verejnosť," uviedol pre TASR podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Na snímke poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania na 90. schôdzi parlamentu v Bratislave 9. mája 2023.
Zdroj: Jaroslav Novák

Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Demokrati sú pripravení schôdzu podporiť v prípade, ak obyčajní ľudia z programu vypustia "kampaňové" zákony. V stanovisku poslanci uviedli, že chcú pracovať, no odmietajú robiť kulisu pre "kampaňové atómovky".

Remišová rokovanie podporuje. "Poslanci SaS, Sme rodina, PS, Demokrati si spolu s opozíciou odhlasovali dovolenku namiesto riadnej práce, čo pokladáme za neúctu voči občanom. Vyhovárať sa na to, že v parlamente sú zákony, s ktorými nesúhlasia, a preto je lepšie, keď si spravia voľno, je popieraním princípu parlamentnej demokracie," uviedla pre TASR.

Na snímke poslankyňa NR SR Veronika Remišová (Za ľudí) počas rokovania 90. schôdze parlamentu 16. mája 2023 v Bratislave.
Zdroj: Jakub Kotian

Podotkla, že mnohé z návrhov sa týkali protikorupčnej oblasti, napríklad úprava paragrafu 363 Trestného poriadku alebo preukazovanie pôvodu majetku.

Nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD skonštatovali, že "krach" májovej parlamentnej schôdze je výsledkom chaosu bývalej vládnej koalície. "Pred voľbami 'oblbovala' ľudí svojimi takzvanými prioritami, o ktoré sa zrazu začali zaujímať štyri mesiace pred voľbami," podotkli poslanci.

Ján Blcháč zo strany skonštatoval, že aj im ostali v neodhlasovanom balíku návrhy a boli by radi, keby sa o nich rozhodlo. Nie je si však istý, či mimoriadnu schôdzu podporia.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) prichádza na stretnutia s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou k aktuálnej politickej situácii do Prezidentského paláca v Bratislave v nedeľu 7. mája 2023. Dočasný premiér Eduard Heger v nedeľu predpoludním informoval o tom, že požiadal prezidentku Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako koncom týždňa ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan a Rastislav Káčer.
Zdroj: Jaroslav Novák

OĽANO a priatelia v piatok avizovali podanie návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR. Hnutie chce, aby sa na nej prerokovali všetky zákony, ktoré sa nestihli dorokovať a odhlasovať na 90. schôdzi parlamentu. Predseda parlamentu by mal schôdzu zvolať do siedmich dní od podania návrhu.

Prečítajte si tiež: