Prvá dáma Ukrajiny sa do centra pozornosti dostala už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Mnohí ju vnímajú aj ako tvár konfliktu, ktorá svetu ukázala utrpenie občanov. Olena Zelenská nedávno zaujala tým, že sa objavila na titulke prestížneho módneho magazínu VogueVojna na Ukrajine vstupuje do kritickej fázy a Olena Zelenská sa stala kľúčovou hráčkou - diplomatkou v prvej línii a čelí emotívnej strate svojho národa, píše Vogue CZ v upútavke na rozhovor, ktorý poskytla manželka ukrajinského prezidenta.

Prvú dámu nafotila slávna fotografka Annie Lebovitz. Na všetkých fotografiách má Zelenská na sebe oblečenie od ukrajinských značiek ako Bettter, Six, Hvoya, The Coat, Kachorovska či Poustovit.

Podľa niektorých snímky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny nafotené pre prestížny módny magazín Vogue vyvolávajú kontroverzie.
Zdroj: Vogue / Annie Lebovitz

Zelenská je na sérii snímok zachytená na rôznych miestach Ukrajiny. Na jednej z fotografií napríklad stojí vedľa skupiny vojačiek na zdevastovanom letisku Antonov v Hostomeli. Na ďalších snímkach vrúcne objíma manžela – Volodymyra Zelenského v jeho prezidentskej kancelárii. Na obálke slávneho módneho magazínu sa však objavil záber, kde Olena Zelenská sedí v minimalistickom oblečení na mramorových schodoch historickej budovy, pričom v pozadí vidno vrecia naplnené pieskom.

Po zverejnení snímok viacerí vytýkali, že zatiaľ čo mnohé štáty posielajú Ukrajine na pomoc veľké finančné prostriedky, Zelenskyj a jeho manželka sa fotia pre Vogue. Kritici považujú obálku Vogue za nevkusnú vzhľadom na charakter módneho časopisu v porovnaní s realitou života na Ukrajine počas ruskej invázie a vidia v tom zľahčovanie vojny. ,,Prvá dáma je oblečená v módnych šatách, je ťažké spojiť si to so surovou správou, že prebieha vojna," uviedla Anjana Susarlová, profesorka z Michiganskej štátnej univerzity. Zástancovia Zelenskej naopak tvrdia, že úlohou prezidentského páru je zvyšovať povedomie svetovej verejnosti o vojne a udržiavať záujem médií o dianie na Ukrajine. Snímka manželky ukrajinského prezidenta preto podľa ich názoru symbolizuje odboj.

Olenu Zelenskú s jeho manželom na obálke Vogue kritizovala na svojom facebooku aj poslankyňa Romana Tabák. „Považujem to za absolútne neprimerané k tomu, že desaťtisíce mužov a žien zomierajú v úplne zbytočnom konflikte a milióny ľudí sú od seba odlúčení,napísala Tabák. Viac v článku:

Zo slovenských političiek sa Zelenskej naopak zastala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS), ktorá sa pridala k výzve, ktorú spustila ukrajinská novinárka Zoja Zvyňackivska s názvom SitLikeAGirl. Ženy sú povzbudzované, aby zverejnili fotky v podobnej póze ako Olena Zelenská na znak solidarity s prvou dámou. Tisícky ukrajinských žien už uverejnilo snímky, kde sedia na schodoch v typicky mužskej póze: s nohami od seba a s lakťami opretými o kolená.

„Pripájam sa k podpore ukrajinskej prvej dámy Oleny Zelenskej, ktorá napriek ťažkým vojnovým časom neúnavne a vytrvalo využíva všetky príležitosti, aby hovorila o situácii na Ukrajine. V tejto súvislosti vznikla aj jej fotografia v známom americkom časopise, ktorá sa stala terčom kritiky," napísala na sociálnej sieti Kolíková.

"Je mi sympatická aktivita ukrajinskej novinárky Zoji Zvyňackivskej, ktorá v nadväznosti na kritiku fotografií Oleny Zelenskej spustila flashmob #SitLikeAGirl, v ktorom mnohé ženy napodobňujú pózu pani Zelenskej a okrem iného takto poukazujú aj na nezmyselnosť noriem správania, ktorých dodržiavanie sa od žien a dievčat očakáva a vyžaduje," vysvetľuje ďalej. FOTKY KOLÍKOVEJ KDE IMITUJE ZELENSKÚ SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII!

Prečítajte si tiež: