Monika Jankovská je osobou, ktorá pre svoj kariérny rast bola vždy ochotná urobiť maximum. Verejnosť ju začala intenzívne vnímať v roku 2012, keď sa stala štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti počas smeráckej jednofarebnej vlády. Ministerstvu vtedy šéfoval Tomáš Borec, ktorý s ňou údajne nemal najlepšie vzťahy. O sympatickej blondínke sa v kuloároch vždy hovorilo ako o ambicióznej žene, ktorá mala namierené na najvyššie pozície. Svedčí o tom aj fakt, že už dva roky po skončení štúdia práva sa stala justičnou čakateľkou. Doživotnou sudkyňou sa stala v roku 2004 a v 2006 ju vtedajší minister Štefan Harabin vymenoval za predsedníčku Okresného súdu v Trenčíne. Do mesta sa vydala za známeho gynekológa Tibora Jankovského. Ešte predtým, ako sa však stala štátnou tajomníčkou, dostala od Smeru podmienku. Musela sa vzdať diskriminačnej žaloby na štát, ktorú si za Harabinovej éry podalo viac než 800 sudcov. Žalovali štát za to, že mali nižšie platy než špeciálni sudcovia. S podmienkou pochopiteľne súhlasila.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská si údajnými správami s Kočnerom poriadne zavarila.
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská si údajnými správami s Kočnerom poriadne zavarila.
Zdroj: Monika Jankovská


V roku 2016 navyše kandidovala za Smer do Národnej rady SR, kam sa aj dostala. Keďže však naďalej vykonáva funkciu štátnej tajomníčky, v parlamentných laviciach nesedí. Pod vedením ministerky Lucie Žitňanskej však Jankovská nemala na ružiach ustlané. Vzťahy medzi oboma ženami boli výrazne napäté a z pomyselnej jednotky na ministerstve sa stala trojka. Najprv bola ministerka, potom jej prvá tajomníčka Mária Kolíková a až treťou najdôležitejšou bola v čase ministrovania Žitňanskej Jankovská.
S Monikou Jankovskou sa však okrem veľkých ambícií spájajú aj viaceré kauzy. Jednou z nich je možné napojenie na zosnulého mafiána Petra Čongrádyho. Existovali totiž podozrenia, že keď pôsobila ešte ako sudkyňa v Trenčíne, rozhodla v majetkovom spore v pros-
pech mafiánskej skupiny okolo „Čongiho“. Prepojenie s bosom podsvetia odmietala, priznala však, že jej vtedajší manžel, s ktorým sa už rozviedla, sa s Čongrádym a jeho bratom poznal z detstva. Jankovského rodičia boli totiž vychovávatelia v detskom domove v Trenčíne, kde vyrastali aj budúci mafiáni. Pred rokom sa navyše objavila videonahrávka, kde dvaja svedkovia tvrdili, že Jankovská rozhodla takmer za 100-tisíc eur v prospech Čongrádyho. Štátna tajomníčka však oboch zažalovala a spor vyhrala.