Podnikateľ Marian Kočner a zakladateľ televízie Markíza Pavol Rusko sú obvinení zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza. Obaja skončili za mrežami. Poslal ich tam prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý podal aj návrh na vzatie do väzby.

Mužov priviezli z policajnej cely z prezídia v Bratislave. Obaja mali na rukách putá. Kočner sa ich snažil ukryť sakom. Z auta vystúpil v celkom dobrej nálade. Na jeho tvári nebolo vidieť nervozitu ani smútok. Kočner je ale známy svojim žoviálnym správaním.

Kočnera vzala polícia v stredu o 17:10 z domu. Rusko putoval za ním vo štvrtok o 12:10. Policajti si pre neho prišli po tom, ako sa vrátil z policajného prezídia, kde bol v danej veci dobrovoľne vypovedať. Mužov polícia vzala na pokyn prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý žiada pre oboch aj väzbu. Právni zástupcovia – Marek Para a Martin Pohovej - väzbu namietajú. „Podľa nášho názoru dôvody na väzbu nie sú,“ uviedol pred začiatkom súdu obhajca Mariana Kočnera Martin Pohovej. Vyjadriť sa k celej situácií chcú ohajcovia až po rozhodnutí súdu. „Nesúhlasíme s ani jedným bodom návrhu na väzbu,“ povedal Ruskov právny zástupca Marek Para po svojom príchode.

Podľa prokurátora ale existujú obavy, že Marian Kočner marí objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie a bude pokračovať v trestnej činnosti. Šanta tvrdí, že Kočner neposlupracuje s políciou. “Jeden z obvinených už teraz marí, a bude mariť trestné stíhanie, nezákonnou manipuláciou so zmenkami a zatajovaním, kde sa v súčasnosti zmenky nachádzajú,“ narážal prokurátor na Kočnera, ktorý odmieta odovzdať originály zmeniek. U Ruska sú vraj obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti. “Obaja by sa na slobode dopúšťali ďalšej, najmä ekonomickej trestnej činnosti. Preto je nevyhnutné obmedziť ich osobnú slobodu,” dodal prokurátor.

Prečítajte si aj:

Zostanú Kočner s Ruskom vo väzbe? Dajte nám vedieť do diskusie...